BEOGRAD DANAS: Ponosni čuvar Srbije i kulturno-istorijsko jezgro Beograda - Kalemegdan, Crkva Ružica i Pobednik
Gde je i šta predstavlja Beograd danas? Švajcarski arhitekta Le Korbizije je jednom prilikom izjavio: “Beograd je najružniji grad na svetu, na najlepšem mestu na svetu.”. Slažemo se sa delom o najlepšem mestu na svetu, a u okviru projekta “Beograd danas”, daćemo sve od sebe da demantujemo prvi segment Le Korbizijeove tvrdnje i istaknemo koliko je diverzitet, koji je obeležio bogatu istoriju našeg glavnog grada, važan i koliko se zapravo lepote krije u šarenilu stilova, epoha i kultura, koje su strujale gradom kroz njegovu hiljadugodišnju prošlost.
Kalemegdan je najveći beogradski park i istovremeno najznačajniji kulturno-istorijski kompleks u glavnom gradu Srbije. Njegova istorija seže unazad vekovima, a danas predstavlja omiljeno mesto za šetnju, odmor i uživanje u prelepom pogledu na ušće Save u Dunav. Naziv Kalemegdan odnosi se na prostorni plato oko Beogradske tvrđave, koji je krajem 19. veka preuređen u park. Tokom svoje bogate prošlosti, Kalemegdan je služio kao vojno uporište i strateška tačka za osmatranje neprijatelja. Ime Kalemegdan potiče od turskih reči "kale" (tvrđava) i "mejdan" (bojište), dok su ga Turci nazivali i "Fićir-bajir", što znači "breg za razmišljanje".
BEOGRAD DANAS: Dom najveličanstvenijih stvorenja na planeti i jedna od najlepših oaza mira u samom centru grada - Beo Zoo Vrt
BEOGRAD DANAS: Mesto gde je vreme prestalo da teče, gde zidovi kafana pamte priče koje su svi drugi zaboravili - Boemska četvrt - Skadarlija
BEOGRAD DANAS: Simbol ljubomornog čuvanja pravoslavlja i uzdizanja srpskog naroda iz pepela - Hram Svetog Save
Istorija Kalemegdana je duboko povezana sa istorijom Beograda i Srbije. Preuređivanje prostora oko tvrđave u park započelo je nakon što je Beograd oslobođen od turske vlasti 1867. godine, a zaslugom prvog beogradskog urbaniste Emilijana Josimovića. Zelene površine su postepeno uređivane između 1873. i 1875. godine, pod vođstvom pukovnika Dragutina Žabarača, nekadašnjeg prvog ađutanta kneza Mihaila Obrenovića. Kasnije, 1890. godine, započelo je plansko uređivanje Kalemegdana, a park je predat Beogradskoj opštini. Nikola Pašić, tadašnji predsednik opštine, odobrio je prvi kredit za uređenje Kalemegdana od 10.000 tadašnjih dinara. Tokom godina, park je proširivan i uređivan, a danas predstavlja omiljeno okupljalište Beograđana i turista.
Jedan od najpoznatijih simbola Kalemegdana je spomenik Pobednik. Ovaj trijumfalni spomenik podignut je 1928. godine na Gornjem gradu Beogradske tvrđave, povodom proslave desetogodišnjice probijanja Solunskog fronta u Prvom svetskom ratu. Delo je vajara Ivana Meštrovića, a postament je delo arhitekte Petra Bajalovića. Spomenik prikazuje nagu mušku figuru sa sokolom u levoj ruci i spuštenim mačem u desnoj. Pobednik simbolizuje hrabrost i pobedu srpskog naroda u Velikom ratu, a postao je jedan od najprepoznatljivijih simbola Beograda.
Blizu Pobednika, na Kalemegdanu se nalazi i crkva Ružica. Ova crkva smeštena je u severoistočnom podgrađu Beogradske tvrđave, ispod Zindan-kapije. Istorija crkve Ružica datira još iz vremena despota Stefana Lazarevića, kada je postojala stara crkva istog imena, koju su Turci srušili pri osvajanju Beograda 1521. godine. Današnja crkva je bila barutni magacin u 18. veku, a zatim je preuređena u vojnu crkvu između 1867. i 1869. godine. Iako je tačno vreme izgradnje i učesnici u građenju nisu sasvim poznati, crkva Ružica je najstarija beogradska crkva, a legenda kaže da su je podigle sestre Ružica, Marica i Cvetka, kao svoju zadužbinu. U crkvi su se čuvale mošti Svete Petke Carigradske, što joj daje poseban duhovni značaj. Iako su Turci uništili crkvicu, kao i mošti, Božjom voljom sačuvan je deo moštiju ruke Svete Petke.
Kalemegdan, spomenik Pobednik i crkva Ružica predstavljaju važan deo kulturnog nasleđa Beograda. Njihova lepota, istorijski značaj i simboličko značenje čine ih omiljenim mestima kako među domaćim stanovništvom, tako i među turistima koji posete prestonicu Srbije. Sa prelepim pogledom na ušće reka, kao i na grad, ove lokacije odišu posebnim šarmom i pružaju jedinstveno iskustvo svakome ko ih poseti. Kalemegdan, spomenik Pobednik i crkva Ružica čuvaju uspomene na prošlost i predstavljaju trajno svedočanstvo o hrabrosti, kulturi i duhovnosti srpskog naroda.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Beograda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.