Pećina za koju ni Cvijić nije znao: Skoro pa najduža u Srbiji, ali zasigurno najlepša! Pet dvorana i reka - raj za turiste (VIDEO/FOTO)
Ko nije posetio neku od pećina u Srbiji veoma je pogrešio. Naša zemlja ima izuzetno bogatu turističku ponudu, a kao jedna od veoma aktraktivnih segmenata jesu upravo organizovane posete pećinama.
Iz godine u godinu velili broj turista upravo u Srbiji želi da istraži pećinski turizam i divi se onime što imamo da ponudimo. Lokalne samouprave se svakodnevno trude da tu turističku ponudu i dopune i unaprede i ne čudi što su neke od pećina postale prava turistička atrakcija i mesto koje se ne zaobilazi. Upravo takav lokalitet može se naći na području opštine Boljevac, a reč je o prelepoj Bogovinskoj pećini.
Ona je jedna od od najdužih pećina u Srbiji sa istraženih šest kilometara, a ukupna dužina pećinskih kanala iznosi 5020 metara. Dužina uređenog dela pećine iznosi 550 metara, a površina 2201 metara kvadratnih.
Znate li gde to u Srbiji plešu VILE, ALE I VILENJACI: Raj za one koji traže blago, legenda živi vekovima (FOTO)
Mesto "gde Dunav ljubi nebo": Kao da ste na moru, a usred Srbije - znate li zašto treba ići u Kladovo? (FOTO/VIDEO)
Tajne koje se čuvaju vekovima: Narodni muzej u Beloj Crkvi čuva eksponate na kojima se temelji Srbija (FOTO)
Nalazi se na obroncima Južnog Kučaja, a prilikom obilaska ove pećine može se proći kroz čak tri njena kanala. Gornji sprat pećine nazvan je “Visoki kanal” i potpuno je suv, dok je donji sprat “Ponorski kanal” karakterističan po tome što voda tuda protiče tokom cele godine.
- U pećini postoji pet dvorana koje se izdvajaju po svojoj lepoti i veličini. Prijemna dvorana je namenjena turistima, zatim tu je i Rudarska dvorana koja je dobila naziv po rudniku koji se nalazi u blizini. Jedna od dvorana je i Koncertna dvorana koja je izuzetno lepa i akustična, a tu je i Dvorana divova i kiklopa. Poslednja i najlepša dvorana jeste Hajdučka dvorana. Pored ovih pet dvorana posetioci mogu videti slepe miševe i reku koja je periodski aktivna – rekao je predstavnik Turističke organizacije Boljevac Nenad Grujo.
Za turiste dostupna je šetnja i kroz “Glavni kanal” kroz koji povremeno teče voda koja ističe na ulazu u pećinu. Dublji delovi Bogovinske pećine obloženi su svetlucavim nakitom raznih boja, među kojima se posebno ističe velik broj pećinskih figura i neverovatan broj stalaktita, koji se spuštaju s tavanice kreirajući bajkovit ambijent.
Pored speleološkog bogatstva, ova pećina obiluje i interesantnim životinjskim svetom te tako u njenim dubinama se može naići na kopnenog endemskog račića, kao i na retku vrstu insekta interesantnog naziva suptroglofilni insekt, koji živi u tami.
Bogovinska pećina bila je objekat istraživanja brojnih speleoloških ekipa zbog dužine i kvaliteta pećinskog nakita. U vezi sa istraživanjem Bogovinske pećine, posebno iznenađuje činjenica da Jovan Cvijić nije znao za ovu tada najdužu pećinu. Na teritoriji opštine Boljevac, istraživao je više pećina u slivu Radovanske reke, zatim Ledenicu na Rtnju, Devojačku pećinu kod Podgorca i više puta je bio u blizini Bogovinske pećine. Razlog je što ga meštani nisu obavestili. Čuvali su je za svoje potrebe: sklonište, zbegovi. U to vreme bio je poznat samo ulaz u pećinu (oko 1000 m), a dalje se moglo samo kroz vodeni sifon. Ali u toku sušnih godina, kada voda otekne ili presahne, moglo se ući u glavni kanal.
U istraživanjima su učestvovali i rudari. Posebnu pomoć pružio je rudnik uglja. U prethodnom periodu su objavljeni fosilni ostaci (zubi) izumrlog pleistocenskog nosoroga Stephanorhinus hundsheimensis (Toula, 1902) poreklom iz Bogovinske pećine, što je prva dokumentovana pojava ove vrste na teritoriji Srbije.
Pri uređenju Bogovinske pećine, bile su u opticaju dve varijante. Prema prvoj iz 1978. godine trebalo je da bude izgrađena jednosmerna turistička staza, po kojoj bi se posetioci kretali Glavnim kanalom, u dužini od oko 350 metara. Nakon toga, nailazili bi na terasna proširenja, prolazili kroz raskošni pećinski nakit i silazili u Glavni kanal, oko 150 m od ulaza. Taj deo staze bio bi dvosmeran. Ovo rešenje je izgledalo veoma primamljivo, ali se od njega odustalo jer bi veoma ugrožavalo pećinski nakit. Ipak, staza je izgrađena prema drugoj varijanti. Njena dužina prelazi 1000 m, dvosmerna je i prati Glavni kanal, pri čemu je obezbeđen izlazak na tri terasna proširenja: Rudarska dvorana, Dvorana divova i Hajdučka dvorana. Na ovaj način pećinski nakit je zaštićen od eventualnog oštećenja. Najduži deo pećine, blizu pet kilometara namenjen je posebnim posetiocima koji će uz kompletnu opremu, u pratnji specijalnog vodiča-speleologa obići deo pećine koji nije turistički uređen.
Bogovinska pećina je rečna, periodično aktivna pećina. Izgradile su je podzemne vode, koje dolaze iz sliva Bogovinske reke, a poniru u kanjonu te reke, koja u luku obuhvata krašku ploču, u kojoj se nalazi složen pećinski sistem. Kroz pećinu protiču i vode koje padaju na krašku ploču, tu poniru i podzemno otiču.
Bogovinska pećina je zaštićeno prirodno dobro. Od Boljevca je udaljena 12 km, od Paraćina 62 km, a od Beograda oko 220 km. Pristupačna je za motorna vozila. Jedna je od najlepših pećina u Srbiji i jedan je od turističkih dragulja opštine Boljevac i može se posetiti tokom cele godine.
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Boljevac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.