ZLO U ŠAPCU: Muškarac UDAVIO baku, umotao je u ćebe i ZAKOPAO pored reke, pa prijavio NESTANAK - Okrila ga bliska osoba
Muškarac (34) iz Šapca uhapšen je pre godinu dana zbog sumnje da je 26. jula 2022. godine ubio svoju baku (75), a potom delio apele po mrežama da mu neko javi ako je vidi, jer je, kako je objavljivao - "nestala".
On je, navodno, potpisao ugovor o doživotnom izdržavanju bake, tačnije, da vodi računa o njoj dok je živa, a da kada ona umre da on nasledi sve što baka ima. Međutim, on ju je ugušio, umotao u ćebe, stavio u gepek i odvezao u selo Drenovac.
Tamo je zakopao u rupu pored reke i ćutao godinu dana.
Zločin je otkriven kada je unuka supruga prijavila da ju je pretukao.
- Policija je sve vreme sumnjala da je on ubio baku, ali nije postojao nijedan dokaz. Međutim, kada ga je supruga prijavila za nasilje, on je sam priznao u policiji da je ubio baku. Potom je odveo policiju na mesto na kojem je zakopao - rekao je prošle godine sagovornik iz istrage.
Inače, optuženi je odrastao sa bakom koju je ubio, tačnije, ona ga je odgajila, njegov otac ima još četvoro njih, ali sa sve različitim ženama.
Potraga za staricom
Pre skoro 2 godine medijima su se javili sin i unuk "nestale" starice i zatražili da im pomognemo u pronalaženju.
- Vrata kuće u kojoj je živela su bila zaključana, lupali smo, niko nije otvarao pa su došli policajci i vatrogasci i ušli kroz prozor. Majka nije bila u kući - ispričao je tada sin ubijene.
U kući su pronađena njena dokumenta, račun iz prodavnice u kojoj je pre podne kupila hranu i potvrda iz menjačnice gde je razmenila devize. U dvorištu je bio i bicikl kojim je obično odlazila do grada, pa su zaključili da je kuću napustila pešice.
- Tražili smo je intenzivno prva dva dana po gradu, na obali Save i gde sve nismo bili, a onda smo nestanak prijavili i policiji. Pokušali smo i sa objavom preko društvenih mreža nadajući se da će neko da je primeti - rekao je tada Zoran.
Baka je živela sama u kući koja se nalazi u istom dvorištu u kojem je kuća u kojoj živi unuk sa suprugom. Oni su je svakodnevno viđali i brinuli o njoj, a ona je kod njih često dolazila.
- Ništa nije slutilo da će otići od kuće. Bila je zaboravna i često nije mogla da se seti gde je ostavila stvari. Nebrojeno puta smo menjali brave kada izgubi ključeve. Patila je od demencije i koliko smo mogli ubeđivali smo je da redovno pije lekove - ispričao je tada ubica.
Inače, on je od ranije poznat policiji.
Prepoznavanje žrtve nasilja može biti izazovno jer mnogi ljudi skrivaju ili minimiziraju svoje probleme iz straha, srama ili zbog drugih faktora. Ipak, postoje neki znakovi na koje treba obratiti pažnju, kao i načini na koje možete reagovati ako sumnjate da je neko žrtva nasilja.
Znakovi da neko može biti žrtva nasilja:
- Fizičke povrede: Prisustvo neobjašnjivih povreda ili povreda koje se često ponavljaju može biti znak fizičkog nasilja.
- Promene u ponašanju: Promene u ponašanju kao što su povlačenje, nervoza, depresija ili anksioznost mogu ukazivati da osoba prolazi kroz neki oblik nasilja.
- Izolacija: Žrtve nasilja često se povlače i izbegavaju društvene situacije. Partner koji je nasilnik može pokušati izolovati žrtvu od porodice i prijatelja.
- Finansijska kontrola: Nasilnici često kontroliraju finansije žrtava, ograničavajući im pristup novcu ili prisvajajući njihovu imovinu.
- Emocionalno ponašanje: Nasilnici često koriste emocionalno manipulativne taktike poput ponižavanja, vređanja ili pretnji kako bi kontrolisali svoje žrtve.
Kako reagovati ako sumnjate da je neko žrtva nasilja:
- Budite podrška: Pristupite osobi s pažnjom i empatijom. Nemojte je osuđivati ili kriviti za situaciju u kojoj se nalazi.
- Ponudite pomoć: Pitajte osobu kako možete pomoći i budite spremni da je podržite u pronalaženju sigurnog utočišta ili traženju profesionalne pomoći.
- Preporučite resurse: Upoznajte osobu sa resursima kao što su telefonske linije za podršku, sigurne kuće ili organizacije koje pružaju pomoć žrtvama nasilja.
- Poštujte granice: Ako osoba ne želi da priča o svojoj situaciji ili ne želi pomoć, poštujte njene granice. Nemojte je pritiskati ili forsirati na bilo koji način.
- Prijavite nasilje: Ako sumnjate da je neko u opasnosti, ne ustručavajte se da prijavite nasilje nadležnim organima ili organizacijama za zaštitu žrtava.
Važno je biti obazriv i taktičan u pristupu kako biste osigurali da osoba koja je žrtva nasilja oseća podršku i razumevanje.
Izvor: Srbija Danas/Telegraf