ЗЛО У ШАПЦУ: Мушкарац УДАВИО баку, умотао је у ћебе и ЗАКОПАО поред реке, па пријавио НЕСТАНАК - Окрила га блиска особа
Мушкарац (34) из Шапца ухапшен је пре годину дана због сумње да је 26. јула 2022. године убио своју баку (75), а потом делио апеле по мрежама да му неко јави ако је види, јер је, како је објављивао - "нестала".
Он је, наводно, потписао уговор о доживотном издржавању баке, тачније, да води рачуна о њој док је жива, а да када она умре да он наследи све што бака има. Међутим, он ју је угушио, умотао у ћебе, ставио у гепек и одвезао у село Дреновац.
Тамо је закопао у рупу поред реке и ћутао годину дана.
Злочин је откривен када је унука супруга пријавила да ју је претукао.
- Полиција је све време сумњала да је он убио баку, али није постојао ниједан доказ. Међутим, када га је супруга пријавила за насиље, он је сам признао у полицији да је убио баку. Потом је одвео полицију на место на којем је закопао - рекао је прошле године саговорник из истраге.
Иначе, оптужени је одрастао са баком коју је убио, тачније, она га је одгајила, његов отац има још четворо њих, али са све различитим женама.
Потрага за старицом
Пре скоро 2 године медијима су се јавили син и унук "нестале" старице и затражили да им помогнемо у проналажењу.
- Врата куће у којој је живела су била закључана, лупали смо, нико није отварао па су дошли полицајци и ватрогасци и ушли кроз прозор. Мајка није била у кући - испричао је тада син убијене.
У кући су пронађена њена документа, рачун из продавнице у којој је пре подне купила храну и потврда из мењачнице где је разменила девизе. У дворишту је био и бицикл којим је обично одлазила до града, па су закључили да је кућу напустила пешице.
- Тражили смо је интензивно прва два дана по граду, на обали Саве и где све нисмо били, а онда смо нестанак пријавили и полицији. Покушали смо и са објавом преко друштвених мрежа надајући се да ће неко да је примети - рекао је тада Зоран.
Бака је живела сама у кући која се налази у истом дворишту у којем је кућа у којој живи унук са супругом. Они су је свакодневно виђали и бринули о њој, а она је код њих често долазила.
- Ништа није слутило да ће отићи од куће. Била је заборавна и често није могла да се сети где је оставила ствари. Небројено пута смо мењали браве када изгуби кључеве. Патила је од деменције и колико смо могли убеђивали смо је да редовно пије лекове - испричао је тада убица.
Иначе, он је од раније познат полицији.
Препознавање жртве насиља може бити изазовно јер многи људи скривају или минимизирају своје проблеме из страха, срама или због других фактора. Ипак, постоје неки знакови на које треба обратити пажњу, као и начини на које можете реаговати ако сумњате да је неко жртва насиља.
Знакови да неко може бити жртва насиља:
- Физичке повреде: Присуство необјашњивих повреда или повреда које се често понављају може бити знак физичког насиља.
- Промене у понашању: Промене у понашању као што су повлачење, нервоза, депресија или анксиозност могу указивати да особа пролази кроз неки облик насиља.
- Изолација: Жртве насиља често се повлаче и избегавају друштвене ситуације. Партнер који је насилник може покушати изоловати жртву од породице и пријатеља.
- Финансијска контрола: Насилници често контролирају финансије жртава, ограничавајући им приступ новцу или присвајајући њихову имовину.
- Емоционално понашање: Насилници често користе емоционално манипулативне тактике попут понижавања, вређања или претњи како би контролисали своје жртве.
Како реаговати ако сумњате да је неко жртва насиља:
- Будите подршка: Приступите особи с пажњом и емпатијом. Немојте је осуђивати или кривити за ситуацију у којој се налази.
- Понудите помоћ: Питајте особу како можете помоћи и будите спремни да је подржите у проналажењу сигурног уточишта или тражењу професионалне помоћи.
- Препоручите ресурсе: Упознајте особу са ресурсима као што су телефонске линије за подршку, сигурне куће или организације које пружају помоћ жртвама насиља.
- Поштујте границе: Ако особа не жели да прича о својој ситуацији или не жели помоћ, поштујте њене границе. Немојте је притискати или форсирати на било који начин.
- Пријавите насиље: Ако сумњате да је неко у опасности, не устручавајте се да пријавите насиље надлежним органима или организацијама за заштиту жртава.
Важно је бити обазрив и тактичан у приступу како бисте осигурали да особа која је жртва насиља осећа подршку и разумевање.
Извор: Србија Данас/Телеграф