Pokušaj otimanja "Trepče" još jedan primer NASILJA nad Srbima na KiM
Kombinat zapošljava 3.000 radnika sa severa pokrajine
Igor Simić iz Srpske liste rekao je da Srbi nisu učestvovali u izradi statuta "Trepče" i da je usvajanje predloga statuta tog kombinata u vladi lažne države Kosova još jedan pokazatelj nasilja nad srpskim narodom.
Pročitajte i:
- Vučić o razrešenju kosovskog čvora: "Sporazum sa Albancima JEDINO uz saglasnost i volju naroda"
- OTIMAČINA SRPSKE IMOVINE NA KOSOVU: Lažna vlada u Prištini usvojila predlog statuta Trepče
- Videla Evropa pravo lice Zmije - kritike zbog knjige o Tačiju: Promovišete ZLOČINCA, TERORISTU I TRGOVCA ORGANIMA
- To je još jedan primer kako Priština preko svojih institucija sprovodi državno-pravno nasilje nad srpskim narodom na KiM. Plaši nas ćutanje međunarodne zajednice na tako jednostrane poteze jer ono što je univerzalno pravo u svim evropskim zemljama, a to je poštovanje prava svojine, kad su u pitanju Srbi na KiM ne važi - rekao je Simić.
Vlada lažne države usvojila je predlog statuta "Trepče" kojim treba da postane akcionarsko društvo transformacijom poslovnih jedinica: Rudnici sa flotacijom "Trepča" - Stari trg, zatim Rudnici sa flotacijom - Kišnica i Novo Brdo i Rudnici sa flotacijom Kopaonik - Leposavić.
- Pitanje "Trepče" je najvažnije pitanje za Srbe koji žive na severu KiM jer zapošljava 3.000 radnika - kaže Simić i dodaje da pitanje rešavanja ovog problema treba da se pokrene u okviru dijaloga u Briselu.
Član Srpske liste navodi da je ovo istovremeno i poruka prištinskih institucija mogućim investitorima na Kosovu:
- Neko može da izvrši pravno nasilje i kad mu se prohte da donese neki akt i otme svu imovinu koju ste vi ulagali godinama. Kad je vlada usvajala predlog zakona rekli su da su ga dobili od nadzornog odbora u kojem nema Srba.
Simić je rekao da je poslednjih nedelja povećan broj slučajeva u kojima su Srbi podvrgnuti fizičkom i pravnom nasilju pri čemu se krše i zakoni lažne države.
- Povratnici se kamenuju, hapse se bez dokaza i maltretiraju, napadnuta je ambulanta u Suvom Dolu gde se leče i Srbi i Albanci, zabeleženi su napadi na povratnike naročito u Metohiji. To je sinhronizovana akcija sa ciljem zastrašivanja Srba - rekao je Simić.
Mali broj Srba se vratio na Kosmet.
- Kako bilo kome reći da se vrati? Ako hoće u Peć, Đakovicu i Prizren mogu biti kamenovani, ako ne mogu da dođu u posed imovine. Čak se i zakon o zaštićenim zonama ne poštuje, preti se igumanu Savi, bez osude međunarodne zajednice. Međunarodna zajednica u ovo mora da se uključi. Kada su oni došli 1999. dobili su mandat kako bi štitili sve stanovnike, a naročito Srbe - rekao je Simić.
Govoreći o formiranju Zajednice srpskih opština, Simić je rekao da je izmena kosovskog ustava moguća i neophodna.