Propada vanredna sednica Albanaca? Drugo odlaganje u tzv. parlamentu na Kosovu, Tači na staklenim nogama
Albanci žele da prekinu dijalog?
Prva od dve za danas zakazane vanredne sednice tzv. kosovske skupštine, na kojoj bi poslanici trebalo da se izjasne o vladinom timu za dijalog sa Beogradom, ponovo je odložena, drugi put od jutros.
Pročitajte i:
- RAZMATRAJU SE SVE OPCIJE: Dogovor Beograda i Prištine do kraja ove ili početkom sledeće godine?
- ALBANCI SKROZ POLUDELI: TVRDE DA JE KORIDOR 10 KOSOVO, A NE SRBIJA, nove opasne pretenzije Prištine!
- Pakleni plan Albanaca pred pregovore u Briselu: Žele da ZABRANE razgovor sa Srbijom, očekuje se HAOS na Kosovu
Šef parlamentarne grupe Alijanse za budućnost Kosova, Ahmet Isufi, rekao je za KTV da je rasprava ponovo odložena za 18:30.
Sednica, zakazana na zahtev samoproglašene vlade, počela je sa sat i po zakašnjenja, a nakon kraće rasprave proglašena je 15-tominutna pauza, koja je u dva maha produžavana, a nastavak je najavljen za 18.30.
Odlaganjem nastavka ove, još je neizvesnija za danas zakazana sednica, na zahtev opozicije, koja je trebalo da počne jutros u 10 sati i na kojoj je trebalo da se raspravlja o predlogu rezolucije koja bi onemogućila Hašima Tačija da donosi bilo kakve odluke o razgraničenju sa Srbijom.
Premijer samoproglašenog Kosova Ramuš Haradinaj izjavio je ranije danas da nije siguran da će imati dovoljno glasova za verifikaciju svog predloga o sastavu pregovaračkog tima, budući da opozicija bojkotuje sednicu i ne namerava da podrži predlog tzv. vlade pregovaračkog tima.
Evropski komesar Johanes Han ne odbacuje nijednu ideju, odnosno rešenje za Kosovo i Meothiju, pa ni razmenu teritorija, ali ističe da ceo posao treba završiti do leta naredne godine.
- Treba razmišljati i izvan kutije - odnosno iz nove perspektive, rekao je Johanes Han za Radio Slobodna Evropa, po pitanju eventualne razmene teritorija.
Na pitanje RSE "da li se zalaže za razmenu teritorija između Srbije i Kosova kako bi se obe zemlje pokrenule ka EU", Han je odgovorio da je "za rešavanje bilo kakvog bilateralnog sukoba", ali da "svako rešenje mora da doprinese široj stabilnosti ovog regiona (Zapadnog Balkana), tako da to bilateralno rešenje ne ide na štetu drugih u regionu".
- Sada moramo da vidimo širi sliku što znači da, bez obzira na to kakvo je to rešenje, ono mora da bude takvo da ne ide na štetu drugih - poručio je Han.
Upitan da pojasni da li "ne isključuje razmenu teritorija", Han je kazao da misli da "to treba ostaviti njima". Neka oni o tome raspravljaju, dodao je komesar.
- Sada vrlo jasno znaju šta su naši uslovni okviri i smatram da, ako želite nešto postići, treba razmišljati i izvan kutije - poručio je Johanes Han.
Na pitanje RSE koji je to "uslovni okvir", Han je naveo da je "to da ima više stabilnosti u regionu i da svako pojedinačno rešenje, svaki dogovor za rešenje bilateralnih sukoba mora da doprinese ukupnoj stabilnosti i razvoju regiona jer je, na kraju, cilj da svih šest zemalja postanu članice Unije".
Upitan da li se "ne boji da bi ovo moglo da ima negativan efekat na Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju, čak i na zemlje istočnog partnerstva", Han je rekao da misli da je "o tome prerano govoriti".
- Oni i dalje pregovaraju. Neke ideje su se pojavile. Posmatrajmo to na ovaj način – i sada se radi na daljim pregovorima radi boljeg usaglašavanja ideja. Smatram da paket koji ima pravno obavezujući sporazum između Srbije i Kosova mora da sadrži više elemenata, a onda ćemo videti konačne ideje. Ali mislim da su obe strane sada potpuno svesne međunarodne, ne bih rekao zabrinutosti, već ograničenja, a unutar toga mislim da su mnoga rešenja moguća - ocenio je Han.
Han je upitan i da li "smatra da će doći do rešenja do završetka mandata Evropske komisije".
- Nije to zato što je kraj mandata Komisije, ali bilo bi od koristi ako bi to moglo da se zaključi do, recimo, leta naredne godine, kako bismo krenuli novim koracima - poručio je Han.