REHABILITACIJA MILANA NEDIĆA: Ročište odloženo za 5. jun (FOTO)
Nediću nije suđeno, jer je 4. februara 1946. godine izvršio samoubistvo
U Višem sudu u Beogradu danas je za 5. jun odložen nastavak procesa po zahtevu za rehabilitaciju srpskog premijera za vreme okupacije u Drugom svetskom ratu Milana Nedića.
Niko od svedoka nije se pojavio na saslušanju u Višem sudu u Beogradu.
Kao svedoke sud je danas bio planirao ispitivanje istoričara Veljka Đurića Mišinu i Nikolu Milovančeva, i publicistu Antonija Đurića. Sud je u prethodnih godinu dana, inače, u više etapa od Arhiva Srbije i Arhiva Jugoslavije dobio dokumente BIA koji se tiču Nedića.
Sud je takođe nedavno odbio ucešće jevrejskih opština u postupku kao protivnika rehabilitacije, jer je po Zakonu o rehabilitaciji ovo jednostranački postupak u kojem nema dve strane - i nema spora, već se uvrđuje da li su nekom iz ideoloških razloga oduzeta imovinska i građanska prava.
Nedićevi potomci zatražili su od suda da poništi Uredbu Vlade FNRJ kojom je Milan Nedić proglašen za narodnog neprijatelja i na osnovu koje su mu oduzeta građanska i imovinska prava, odnosno da ga rehabilituje.
Pre početka ročišta ispred Višeg suda okupilo su se antifasisti, pripadnici Četnickog pokreta i aktivisti Žena u crnom, ali su ubrzo napustili mesto okupljanja.
Protivnici rehabilitacije Nedića nosili su zastave SFRJ sa petokrakom i transparent Smrt fasizmu sloboda narodu.
Kako su nam javlili novinari sa terena ispred suda su bili i novinari i jake policijske snage.
Postupak rehabilitacije Nedića počeo je 7. decembra 2015, sedam godina pošto su zahtev za to podneli Srpski liberalni savet, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima, i porodica Nedić.
Nedić je bio predsednik kvislinške srpske vlade u periodu nacističke okupacije. Zemlju je napustio krajem 1945, ali je ubrzo uhapšen u Austriji i savezničke snage su ga izručile Jugoslaviji.
SRBIJA IMA NA ŠTA DA BUDE PONOSNA: Proizvodi srpske vojne industrije ZVEZDE na Sajmu naoružanja u Abu Dabiju (FOTO)
Nediću nije suđeno, jer je 4. februara 1946. godine izvršio samoubistvo skokom s prozora istražnog zatvora u Beogradu.