Istorijska vest iz Brisela: EU formira vojsku, a evo čemu će te snage služiti
Šefica evropske diplomatije Federika Mogerini izjavila da se Unija dugo zadovoljavala ulogom meke snage bez prave vojne težine
Evropska unija obeležila je na Samitu u Briselu početak primene pojačane vojne saradnje s ambicijom da se formira Evropska odbrana.
Pročitajte i:
Vođe 25 zemalja EU su sa 25 vojnika proslavile "istorijski dan" pokretanja izgradnje evropske odbrane na koju su se odlučili posle izbora Donalda Trampa za predsednika SAD, Bregzita i ruskog pripajanja Krima.
- San danas postaje realnost - ocenio je predsednik Evropskog saveta Donald Tusk i podsetio na neuspeh više projekata u tom smislu u poslednjih 60 godina.
Tusk je rekao da se danas lansira program "stalne strukturne saradnje u odbrani (PESCO)" što je praktični izraz želje članica EU da izgrade evropsku odbranu.
- To je dobra vest za naše saveznike i loša vest za naše neprijatelje - rekao je Tusk.
Taj novi format saradnje ima za cilj da podstiče razvoj zajedničkih vojnih projekata i zajedničke izrade opreme.
U projektu neće učestvovati Velika Britanija, koja treba da napusti EU u martu 2019, Danska i Malta.
Šefica evropske diplomatije Federika Mogerini pozdravila je "istorijsku odluku" koja je učinila da EU postane verodostojna u pružanju bezbednosti u svetu.
- EU se dugo zadovoljavala ulogom meke snage bez prave vojne težine. Sada razvijamo brojna gradilišta da ojačamo odbranu – rekla je Mogerini.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg, koji je pozvan da prisustvuje samitu EU u Briselu, rekao je da će se time stvoriti veći kapaciteti, da će biti više ulaganja u odbranu i bolja raspodela tereta.