KORONA NAS JE IZNENADILA, ALI I MASOVNI POŽARI: Kako utiče na svet ovoliko "neprijatelja" za čovečanstvo (FOTO/VIDEO)
Korona virus i dalje nas nije napustio, ali tu su i ostale katastrofe koje su za kratko vreme zadesile svet.
Korona virus iznenadila nas je sve krajem 2019. godine, kada je virus počeo da se širi nezaustavljivo. Pandemija je i dalje aktuelna, ali to nije jedini neprijatelj koji nas je sve zadesio. Pretnja za prirodu i samo čovečanstvo jesu požari koji su zadesili planetu. Nimalo jednostavno... Na hiljade i hiljade vatrogasaca bore se sa vatrenim stihijama.
AŠANIN POSLAO UPOZORENJE - POVEĆAVA SE BROJ PACIJENATA! Kad se razbole žele vakcinu, ne čekajte poslednji minut
ČAK 1.850 OSOBA I DALJE SE VODI KAO NESTALO U ZLOČINAČKOJ AKCIJI: Zašto se toliko dugo traga za žrtvama "Oluje"?
ĐINĐIĆ I JEDNA VELIKA ZAGONETKA - ZAŠTO PUTIN ČESTO BORAVI NA RATNIM BRODOVIMA? Detalji koje je Lazanski otkrio pred smrt
Tokom leta, ovo nije neuobičajen prizor, međutim, ovakve stvari koje su nepredvidive mogu biti veoma opasne.
Kao u Turskoj i Grčkoj, i Srbija nije u zavidnijoj poziciji što se požara tiče. Dok je sa jedne strane u našoj zemlji lila kiša, u drugom delu su izbijali požari. Najnoviji požar koji je delom i uznemirio građane jeste u Vinči kada je počela da gori deponija. Dim se proširio i po prestonici, a nadležni su rekli da nema razloga za zabrinutost i da je koncentracija čestica u vazduhu bila mala.
Od 223 požara koja su u proteklih nekoliko dana izbili u 47 provincija u Turskoj, 217 je stavljeno pod kontrolu, rekao je danas ministar poljoprivrede i šumarstva te zemlje Bekir Pakdemirli.
Prema njegovim rečima većina požara je stavljena pod kontrolu zahvaljujući naporima turskih vatrogasaca, dok se radi na kontrolisanju požarišta u Kojčegizu, Kavaklidereu, Milasu, Jataganu i Čineu, u provinciji Mugli.
U Mugli je izbilo 15 požara, a ekipe su uložile značajne napore da spreče njihovo širenje na termoelektranu i turistička područja, prenosi Anadolija.
Pakdemirli je rekao kako požar u Milasu “miruje, ali nema naznaka da predstavlja veću pretnju”.
- Na gašenju požara angažovano je 16 aviona, devet bespilotnih letelica, 57 helikoptera, 850 cisterni, 150 mašina i 5.250 radnika - rekao je Pakdemirli.
Zvanični podaci pokazuju da je u požarima, koji su od 28. jula izbili na područjima na jugu i jugozapadu Turske, smrtno stradalo najmanje osam osoba.
Prema poslednjim informacijama, u Grčkoj je aktivno više desetina šumskih požara, od čega je šest ozbiljnijih i to na ostrvima Rodos, Kos i Evija, kao i u Mesiniji, u istočnom Mani (Peloponez) i u Varimpompiju (u regionu Atike).
Po naređenju predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin dogovorio je sa ministrom za zaštitu građana Republike Grčke Mihalisom Hrisohoidisom upućivanje pomoći kolegama i stanovništvu ove države zbog velikih požara, u vidu angažovanja pripadnika i vozila Helikopterske jedinice i Sektora za vanredne situacije MUP-a.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije uputiće u toku dana 37 pripadnika Sektora za vanredne situacije sa 13 vatrogasnih vozila, dok će sutra u akciji gašenja požara iz vazduha biti angažovano 14 pripadnika Helikopterske jedinice sa tri helikoptera, od kojih su dva "bel 212" i jedan "H-145".
Vesić je naveo da se trenutno na terenu nalazi pet vatrogasnih vozila, 15 vatrogasaca i pet cisterni - tri cisterne JKP "Gradska čistoća" i dve JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija".
Gostujući na Pinku, rekao je da je na deponiji Vinča sinoć oko 20.30 sati izbio požar i da je tokom noći stigla i teška mehanizacija da bi se njom bacala zemlja kako bi se smeće prevrtalo i požar gasio, te da od jutros rade četiri velika kamiona teške mehanizacije.
- Požar se prostire na oko pet hektara. Građani će moći da vide dim još nekoliko dana, obzirom da će gašenje trajati sigurno dan ili dva. Požar je sada pod kontrolom, ali će njegovo dogašavanje trajati nekoliko dana tako da u tom smislu nema opasnosti da se požar proširi, što je važno - istakao je Vesić.
Kako je precizirao, dojavu da je izbio požar dobili su u 20.29 sati, a već u 20.42 bili na deponiji.
Zahvalio je i svima ostalima koji su učestvovali u gašenju požara tokom noći i koji će učestvovati ovih dana jer će, ponavlja, posla sigurno biti za još dan ili dva, te da će se dim sigurno još pet, šest dana videti iz različitih delova grada, dok se požar potpuno ne ugasi.
Vesić je podsetio da je deponiju u Vinči procesom javno-privatnog partnerstva preuzela francusko-japanska kompanija “Beo čista” i da su tamo već izgrađeni postrojenje za preradu građevinskog otpada, postrojenje za proizvodnju struje iz otpada, nova sanitarna deponija sa prečišćivačem za preradu otpadnih voda.
- Deo deponije koji gori, po rubnim delovima, u procesu je zatvaranja tako da će jednom zauvek biti zatvorena i više se takve stvari neće dešavati - istakao je Vesić.
Dodaje se da je intenzitet požara na deponiji značajno veći usled prisustva deponijskog gasa - metala i velikog udela dezinfekcionih sredstava na bazi alkohola u komunalnom otpadu koji su posledica pandemije korona virusa.
Ocenjuje se da je to uticalo i na promenu karaktera otpada i na povećanje rizika od (samo)zapaljenja i požara.
- Kratkotrajno povećanje zagađenja i miris dima koji se oseća u delovima Beograda zahvaljujući slabom vetru koji dim iz Vinče donosi do delova grada, trebalo bi da se sa napretkom gašenja požara sve manje oseća i da do kraja dana potpuno prestane - saopštila je Beo Čista Energija.