КОРОНА НАС ЈЕ ИЗНЕНАДИЛА, АЛИ И МАСОВНИ ПОЖАРИ: Како утиче на свет оволико "непријатеља" за човечанство (ФОТО/ВИДЕО)
Корона вирус и даље нас није напустио, али ту су и остале катастрофе које су за кратко време задесиле свет.
Корона вирус изненадила нас је све крајем 2019. године, када је вирус почео да се шири незаустављиво. Пандемија је и даље актуелна, али то није једини непријатељ који нас је све задесио. Претња за природу и само човечанство јесу пожари који су задесили планету. Нимало једноставно... На хиљаде и хиљаде ватрогасаца боре се са ватреним стихијама.
АШАНИН ПОСЛАО УПОЗОРЕЊЕ - ПОВЕЋАВА СЕ БРОЈ ПАЦИЈЕНАТА! Кад се разболе желе вакцину, не чекајте последњи минут
ЧАК 1.850 ОСОБА И ДАЉЕ СЕ ВОДИ КАО НЕСТАЛО У ЗЛОЧИНАЧКОЈ АКЦИЈИ: Зашто се толико дуго трага за жртвама "Олује"?
ЂИНЂИЋ И ЈЕДНА ВЕЛИКА ЗАГОНЕТКА - ЗАШТО ПУТИН ЧЕСТО БОРАВИ НА РАТНИМ БРОДОВИМА? Детаљи које је Лазански открио пред смрт
Током лета, ово није неуобичајен призор, међутим, овакве ствари које су непредвидиве могу бити веома опасне.
Као у Турској и Грчкој, и Србија није у завиднијој позицији што се пожара тиче. Док је са једне стране у нашој земљи лила киша, у другом делу су избијали пожари. Најновији пожар који је делом и узнемирио грађане јесте у Винчи када је почела да гори депонија. Дим се проширио и по престоници, а надлежни су рекли да нема разлога за забринутост и да је концентрација честица у ваздуху била мала.
Од 223 пожара која су у протеклих неколико дана избили у 47 провинција у Турској, 217 је стављено под контролу, рекао је данас министар пољопривреде и шумарства те земље Бекир Пакдемирли.
Према његовим речима већина пожара је стављена под контролу захваљујући напорима турских ватрогасаца, док се ради на контролисању пожаришта у Којчегизу, Каваклидереу, Миласу, Јатагану и Чинеу, у провинцији Мугли.
У Мугли је избило 15 пожара, а екипе су уложиле значајне напоре да спрече њихово ширење на термоелектрану и туристичка подручја, преноси Анадолија.
Пакдемирли је рекао како пожар у Миласу “мирује, али нема назнака да представља већу претњу”.
- На гашењу пожара ангажовано је 16 авиона, девет беспилотних летелица, 57 хеликоптера, 850 цистерни, 150 машина и 5.250 радника - рекао је Пакдемирли.
Званични подаци показују да је у пожарима, који су од 28. јула избили на подручјима на југу и југозападу Турске, смртно страдало најмање осам особа.
Према последњим информацијама, у Грчкој је активно више десетина шумских пожара, од чега је шест озбиљнијих и то на острвима Родос, Кос и Евија, као и у Месинији, у источном Мани (Пелопонез) и у Варимпомпију (у региону Атике).
По наређењу председника Републике Србије Александра Вучића, министар унутрашњих послова Александар Вулин договорио је са министром за заштиту грађана Републике Грчке Михалисом Хрисохоидисом упућивање помоћи колегама и становништву ове државе због великих пожара, у виду ангажовања припадника и возила Хеликоптерске јединице и Сектора за ванредне ситуације МУП-а.
Министарство унутрашњих послова Републике Србије упутиће у току дана 37 припадника Сектора за ванредне ситуације са 13 ватрогасних возила, док ће сутра у акцији гашења пожара из ваздуха бити ангажовано 14 припадника Хеликоптерске јединице са три хеликоптера, од којих су два "бел 212" и један "Х-145".
Весић је навео да се тренутно на терену налази пет ватрогасних возила, 15 ватрогасаца и пет цистерни - три цистерне ЈКП "Градска чистоћа" и две ЈКП "Београдски водовод и канализација".
Гостујући на Пинку, рекао је да је на депонији Винча синоћ око 20.30 сати избио пожар и да је током ноћи стигла и тешка механизација да би се њом бацала земља како би се смеће превртало и пожар гасио, те да од јутрос раде четири велика камиона тешке механизације.
- Пожар се простире на око пет хектара. Грађани ће моћи да виде дим још неколико дана, обзиром да ће гашење трајати сигурно дан или два. Пожар је сада под контролом, али ће његово догашавање трајати неколико дана тако да у том смислу нема опасности да се пожар прошири, што је важно - истакао је Весић.
Како је прецизирао, дојаву да је избио пожар добили су у 20.29 сати, а већ у 20.42 били на депонији.
Захвалио је и свима осталима који су учествовали у гашењу пожара током ноћи и који ће учествовати ових дана јер ће, понавља, посла сигурно бити за још дан или два, те да ће се дим сигурно још пет, шест дана видети из различитих делова града, док се пожар потпуно не угаси.
Весић је подсетио да је депонију у Винчи процесом јавно-приватног партнерства преузела француско-јапанска компанија “Бео чиста” и да су тамо већ изграђени постројење за прераду грађевинског отпада, постројење за производњу струје из отпада, нова санитарна депонија са пречишћивачем за прераду отпадних вода.
- Део депоније који гори, по рубним деловима, у процесу је затварања тако да ће једном заувек бити затворена и више се такве ствари неће дешавати - истакао је Весић.
Додаје се да је интензитет пожара на депонији значајно већи услед присуства депонијског гаса - метала и великог удела дезинфекционих средстава на бази алкохола у комуналном отпаду који су последица пандемије корона вируса.
Оцењује се да је то утицало и на промену карактера отпада и на повећање ризика од (само)запаљења и пожара.
- Краткотрајно повећање загађења и мирис дима који се осећа у деловима Београда захваљујући слабом ветру који дим из Винче доноси до делова града, требало би да се са напретком гашења пожара све мање осећа и да до краја дана потпуно престане - саопштила је Бео Чиста Енергија.