Ovo SRPSKO MESTO krije JEZIVU TAJNU: Kako su nacisti odvodili SRBE u fašističke snage Vermahta i SS jedinica
Srbi su mogli da biraju mučku smrt u nekom od nacističkih logora ili da uzmu pušku i bore se na strani fašista, u nadi da će im se možda ukazati prilika da se predaju Saveznicima
Vojvođansko mesto Odžaci bilo je srpski centar za regrutaciju vojnika u nemačku vojsku Vermaht i SS jedinice tokom Drugog svetskog rata.
URBANA LEGENDA IZ BAČKE PALANKE: Vozačima se ukazuju MRTVI HAZARI sa GROBLJA! (FOTO)
PRASIĆI, MRTVAČKI SANDUK I NACVRCANI SKELEDŽIJA: Skelom preko Dunava, od Begeča do Banaštora (FOTO)
U Odžacima je 1920. godine osnovan Kulturbund, nemačka nacionalistička organizacija koja je imala za cilj da na prostoru Jugoslavije čuva nemački jezik i kulturni idenitet. Ova organizacija je od Šestojanuarske diktature 1924. godine dva puta zabranjivana, ali joj je 1930. na kraju ipak dozvoljen rad pošto je ustanovljeno da nema opasnosti po rušenje ustavnog poretka tadašnje kraljevine.
Dolaskom Adolfa Hitlera na vlast u Nemačkoj, Kulturbund se radikalizuje i prihvata fašističke ideje samozvanog nacional-socijaliste. Tokom rata Kulturbund u Odžacima počinje da organizuje odlazak nemačke mladeži iz Vojvodine u Vermaht ili SS jedinice.
Među mobilisanima je nažalost bilo i mnogo Srba koji su jedinu nadu da prežive u tome videli da se prihvate puške i bore za naciste umesto da umru u nekom od stravičnih logora. Njihova jedina nada ogledala se u tome da uhvate priliku da se predaju Saveznicima pre oslobođenja.
Nemačkom okupacijom Jugoslavije najteži položaj su i u Odžacima imali Jevreji, Srbi i Romi. Mađarski fašisti, kojima su administrativnom podelom Trećeg rajha pripali Odžaci, nemilosrdno su ubijali Srbe, Rome i Jevreje na najgnusnije načine. Oni koji su preživeli batine i mučenje skončavali su u logoru u Šarvaru.
Tokom rata je u Odžacima formirana i organizacija Dojče Manšaft čiji su aktivisti imali zadatak da meltretiraju Nemce koji nisu želeli da se prijave u Vermaht ili SS jedinice.
Oslobađanje Odžaka počelo je 1944. godine, a dan oslobođenja (22. oktobar 1944.) slavi se i danas kao Dan opštine.
Brutalnost Nemaca u Odžacima napravila je stravičan jaz i mržnju među narodima, pa su tako žrtve posle oslobođenja postale i nemačke porodice koje nisu podržavale Hitlera i snage Trećeg Rajha. Istorija je zabeležila Titovi partizani su 23. novembra 1944. napravili masakr u Karavukovu u kojem su ubijene 183 osobe nemačke nacionalnosti bez suđenja, mahom građani Odžaka.
Dva dana kasnije streljano još 283 Nemaca. Među ubijenima je bio i Franc Ertl, jedan od najznačajnijih privrednika iz Odžaka, vlasnik fabrike kanapa. Istoričari tvrde da su Nemci koji su podržavali Hitlerov režim mahom napustili Odžake pre dolaska partizana, dok oni koji nisu želeli da ratuju nisu imali kud, osim da ostanu u svojim kućama.
Komunističke vlasti su kasnije po oslobođenju uspele da uspostave red i svi ostali preživeli nemački stanovnci su bili pod istragom. Oni koji su na bilo koji način povezani sa okupatorom bili su streljani posle sudskih presuda, dok su ostali poslati mahom u ruske posleratne logore u koje su ih sproveli vojnici Crvene armije.
Tekst koji ste pročitali deo je projekta ,,Upoznajte Odžake" koji se realizuje u saradnji sa istoimenom opštinom.