"Posadite ih sad i MIRNI ste do JUNA" - Baštovan Dejan otkriva koje CVEĆE uspeva NA TERASI i tokom HLADNIH JESENJIH i ZIMSKIH DANA
Nije im potrebna nikakva posebna briga i nega, toliko su snažne i otporne!
Dolaskom prvih hladnijih dana ljubitelji cveća počinju pripreme za jesenji i zimski period sa obzirom na to da samo dobro pripremljene biljke mogu uspešno preživeti zimu.
Prvi jesenji dani uglavnom donose niže temperature, naročito jutarnje, te je neophodno pre prvih mrazeva većinu biljaka uneti u zatvoreni postor, međutim, neke ipak mogu stojati na terasi čak i kada ih pokrije snežni pokrivač. Danas otkrivamo koje biljke zahtevaju najmanje vremena i truda u jesenjem i zimskom periodu
Došlo je vreme kad bi trebalo početi razmišljati o tome koju biljku ili cvet posaditi za naredni period. Slede temperaturni minusi, hladna jutra i noći, a uz sve to čeka nas i vetar, kiša te, verujemo, ubrzo i sneg. Osim veštačkog cveća, koje će biti isto u svako doba godine, na raspolaganju imamo i nekoliko biljnih vrsta, koje veoma dobro podnose hladnoću i idealne su za balkone i terase.
- Danas pričamo o jesenjim biljkama, onima koje će prezimiti kod nas vani na terasi. Mnogi misle kad prođe proleće, leto i dođe jesen da već tada cveće prestaje, međutim, novi igrači istrčavaju na teren. Istina, nema ih puno kao ovih letnjih, kaže baštovan Dejan Dragićević i dodaje da je prva stvar, koja treba da se uradi kada dođe jesen, da se otarasimo ong cveća kome više nema pomoći:
- Menjamo one muškatle koje su bile na terasi, stavljamo u žardinjeru nešto novo! To mogu biti zimske ruže koje će cvetati nekih mesec dana, mada i dok su suve izgledaju dekorativno. Napominjen da uvek kada kupujete zimske ruže, odnosno hrizantem, uvek birajte one se zatvorenim pupoljcima, jer one duže traju. Mogu trajati jedno dva meseca, tačnije.
Hrizanteme imaju veliku simboliku. Još su u drevnoj Kini bile simbol sunca, pa je i grad Ju-Xian po njima dobio ime. Obavezni su ukras na svečanostima, a koriste se kao začin i za pripremu čaja.
Japanska kultura naglašava da je ovo najlepše saksijsko cveće, postavši njen zaštitni cvet. Naime, hrizanteme se nalaze na pečatu japanske carske porodice, ali i na novčanici od 50 japanskih jena. Dok se zlatni otisak vidi na koricama i listovima japanskih pasoša.
Kada je u fazi cvetanja najvažnije je da hrizantema ima dovoljno vode, zato je potrebno svakodnevno zalivanje. Za nju je najbolje humusno zemljište. Iako voli vodu ne treba da pliva u njoj, pa treba zalivati svakog dana, ali s malim količinama vode.
Da bi hrizanteme cvetale tokom cele sezone, potrebno je otkidati mrtve cvetiće, kako bi biljka usmerila energiju na otvaranje novih pupoljaka.
Ukoliko želite da ih iz saksije presadite u zemlju to je najbolje da uradite tokom proleća i leta, jer je biljci potrebno par meseci da se lepo ukoreni. U suprotnom su joj šanse da preživi zimu i mrazeve manje.
Ako pak uzimate one sa već formiranim busenom nemate brigu da će se osušiti, ali je sada, krajem septembra i početkom oktobra pravo vreme za njihovu sadnju.
- Drugi igrač koji može istrčati na teren je viola, odnosno u naroddu ponata biljka kao dan i noć. Postoje krupnocvetne i sitnocvetne. Ova sa krupnim ćvećem lepše izgleda i dekorativnija je, ali mnogo teže cveta - kad padne sneg ili kiša, cvetić se polomi. Ali ove sitnocvetnije su upornije, otpornije i obolnije cvetaju. Moj je savet da se uvek kupuju one sa manjim cvetovima.
- Važno je napomenuti i da će ovom jesenjem cveću trebati i prihrana, na nekih 15 dana je dodati cvetnicama. Posadimo ih sada i mirni smo do maja, juna sledeće godine. Ukoliko padne sneg na njih, one će se malo zgužvati, ali kada okopni one će se ponovo probuditi.
Dejan napominje da je jedina briga oko ovih zimskih biljki zalivanje. On savetuje da se prati vreme, te kada je treba politi. Kada je biljka suva ona daje signale - malo uvene i klone, a kada je puna vode ona to govori neprijatnim mirisom i truljenjem. Moramo paziti da ih iz velike ljubavi ne ubijemo, zaključuje baštovan.
Treba napomenuti da izraz "viola" označava čitav rod jednogodišnjih i višegodišnjih biljaka koji su deo porodice ljubičica. Prema specijalizovanim izvorima, ova porodica obuhvata od 500 do 700 vrsta predstavnika sveta flore, od kojih je značajan deo rasprostranjen u ukrasnom baštovanstvu.
Uprkos tome, među uzgajivačima cveća amaterima, izraz "viola" obično označava samo jednu od vrsta - trobojna ljubičica (Viola tricolor), poznatija kao "Maćuhice". Teoretski, kolektivni naziv "viola" je primenljiv na ovu vrstu, pošto je i ona deo porodice ljubičica.