"Посадите их сад и МИРНИ сте до ЈУНА" - Баштован Дејан открива које ЦВЕЋЕ успева НА ТЕРАСИ и током ХЛАДНИХ ЈЕСЕЊИХ и ЗИМСКИХ ДАНА
Није им потребна никаква посебна брига и нега, толико су снажне и отпорне!
Доласком првих хладнијих дана љубитељи цвећа почињу припреме за јесењи и зимски период са обзиром на то да само добро припремљене биљке могу успешно преживети зиму.
Први јесењи дани углавном доносе ниже температуре, нарочито јутарње, те је неопходно пре првих мразева већину биљака унети у затворени постор, међутим, неке ипак могу стојати на тераси чак и када их покрије снежни покривач. Данас откривамо које биљке захтевају најмање времена и труда у јесењем и зимском периоду
Дошло је време кад би требало почети размишљати о томе коју биљку или цвет посадити за наредни период. Следе температурни минуси, хладна јутра и ноћи, а уз све то чека нас и ветар, киша те, верујемо, убрзо и снег. Осим вештачког цвећа, које ће бити исто у свако доба године, на располагању имамо и неколико биљних врста, које веома добро подносе хладноћу и идеалне су за балконе и терасе.
- Данас причамо о јесењим биљкама, онима које ће презимити код нас вани на тераси. Многи мисле кад прође пролеће, лето и дође јесен да већ тада цвеће престаје, међутим, нови играчи истрчавају на терен. Истина, нема их пуно као ових летњих, каже баштован Дејан Драгићевић и додаје да је прва ствар, која треба да се уради када дође јесен, да се отарасимо онг цвећа коме више нема помоћи:
- Мењамо оне мушкатле које су биле на тераси, стављамо у жардињеру нешто ново! То могу бити зимске руже које ће цветати неких месец дана, мада и док су суве изгледају декоративно. Напомињен да увек када купујете зимске руже, односно хризантем, увек бирајте оне се затвореним пупољцима, јер оне дуже трају. Могу трајати једно два месеца, тачније.
Хризантеме имају велику симболику. Још су у древној Кини биле симбол сунца, па је и град Ju-Xian по њима добио име. Обавезни су украс на свечаностима, а користе се као зачин и за припрему чаја.
Јапанска култура наглашава да је ово најлепше саксијско цвеће, поставши њен заштитни цвет. Наиме, хризантеме се налазе на печату јапанске царске породице, али и на новчаници од 50 јапанских јена. Док се златни отисак види на корицама и листовима јапанских пасоша.
Када је у фази цветања најважније је да хризантема има довољно воде, зато је потребно свакодневно заливање. За њу је најбоље хумусно земљиште. Иако воли воду не треба да плива у њој, па треба заливати сваког дана, али с малим количинама воде.
Да би хризантеме цветале током целе сезоне, потребно је откидати мртве цветиће, како би биљка усмерила енергију на отварање нових пупољака.
Уколико желите да их из саксије пресадите у земљу то је најбоље да урадите током пролећа и лета, јер је биљци потребно пар месеци да се лепо укорени. У супротном су јој шансе да преживи зиму и мразеве мање.
Ако пак узимате оне са већ формираним бусеном немате бригу да ће се осушити, али је сада, крајем септембра и почетком октобра право време за њихову садњу.
- Други играч који може истрчати на терен је виола, односно у naroddu поната биљка као дан и ноћ. Постоје крупноцветне и ситноцветне. Ова са крупним ћвећем лепше изгледа и декоративнија је, али много теже цвета - кад падне снег или киша, цветић се поломи. Али ове ситноцветније су упорније, отпорније и оболније цветају. Мој је савет да се увек купују оне са мањим цветовима.
- Важно је напоменути и да ће овом јесењем цвећу требати и прихрана, на неких 15 дана је додати цветницама. Посадимо их сада и мирни смо до маја, јуна следеће године. Уколико падне снег на њих, оне ће се мало згужвати, али када окопни оне ће се поново пробудити.
Дејан напомиње да је једина брига око ових зимских биљки заливање. Он саветује да се прати време, те када је треба полити. Када је биљка сува она даје сигнале - мало увене и клоне, а када је пуна воде она то говори непријатним мирисом и труљењем. Морамо пазити да их из велике љубави не убијемо, закључује баштован.
Треба напоменути да израз "виола" означава читав род једногодишњих и вишегодишњих биљака који су део породице љубичица. Према специјализованим изворима, ова породица обухвата од 500 до 700 врста представника света флоре, од којих је значајан део распрострањен у украсном баштованству.
Упркос томе, међу узгајивачима цвећа аматерима, израз "виола" обично означава само једну од врста - тробојна љубичица (Виола трицолор), познатија као "Маћухице". Теоретски, колективни назив "виола" је применљив на ову врсту, пошто је и она део породице љубичица.