U sredu slavimo sveca iz čijeg GROBA prah LEČI BOLESNE - Manastir Svetog Jovana Bogoslova krije NEVEROVATNU priču
Pravoslavni Srbi će sredu posvetiti Svetom apostolu i jevanđelisti
Pravoslavni Srbi u sredu proslavljaju Svetog apostola i jevanđelistu Jovana Bogoslova, omiljenog Hristovog učenika iz skromne ribarske porodice koji ga je nazivao i "Sinom groma".
Apostol i jevanđelista Jovan bio je jedan od prvih učenika Isusa Hrista, s bratom svojim Jakovom. Naziva se i Sveti Jovan Bogoslov.
Crkva ga posebno slavi dva puta u godini - 9. oktobra kada se sećamo njegovog upokojenja, i 21. maja - jer na taj dan iz njegovog groba se širi neki čudesni prah, koji leči bolesne, koji je mirisan i lekovit.
Veruje se da taj dan ljudi sa sela treba da odmaraju svoju stoku, žene da ne diraju pletivo, makaze, ni igle da ne bi miševi grizli rublje.
U nekim mestima udaraju u ambare da se miševi razlete, a u mnogim krajevima u ove dane počinju svadbe, koje traju po tri dana.
Iz njegovog groba širi se čudesan prah
U Srba se često nailazi na tumačenje da je dan posvećen Svetom Jovanu Bogoslovu prvi kojim - čak i pre dana posvećenog arhangelu Mihailu - počinje miholjsko leto.
U narodu ovaj period često se naziva i sirotinjsko leto, jer se verovalo da u oktobru mora da bude desetak lepih dana kako bi i sirotinja stigla da pozavršava poljske poslove na svojim imanjima, nakon što završe nadničarenje.
Vernici su kasnije otvorili Jovanov grob, ali telo nije bilo u njemu. Jedino se, svake godine 21. maja, od njegovog groba dizao neki sitni prah, mirisan i lekovit. Tim prahom narod je lečio mnoge bolesti.
Manastir Poganovo - JEDAN OD NAJVREDNIJIH SPOMENIKA SRPSKE SREDNJOVEKOVNE KULTURE
Manastir Poganovo, sa crkvom posvećenom Svetom Jovanu Bogoslovu je najverovatnije podigao 1395. godine srpski plemić Konstantin Dejanović Dragaš, sestrić cara Dušana i jedan od poslednjih srpskih vlastelina iz perioda posle pada srpske države pod otomansku vlast. Do sada nema pouzdanih podataka o osnivaču manastira Svetog Jovana Bogoslova.
Manastir Svetog Jovana Bogoslova u Poganovu se nalazi 25 km jugoistočno od Pirota, na ulazu u divlji i tihi kanjon reke Jerme, između Odorovačkog i Vlaškog ždrela, jednog od najimpresivnijih predela Srbije. Spokojnom duhu Manastira Poganova značajno doprinosi njegovo veličanstveno lepo i mirno prirodno okruženje od čije lepote zastaje dah, što njegove posetioce opredeljuje da mu opet dođu u posetu.
U manastiru Poganovu je do Prvog svetskog rata čuvana takozvana dvostruka ikona ‒ dvostrana ikona sa likovima Bogorodice i Jovana Bogoslova, koja predstavlja jednu od najlepših srednjovekovnih ikona s kraja 15. veka. Bila je poklon carice Jelene, žene vizantijskog cara Manojla II Paleologa (1391‒1425), u znak sećanja na oca Konstantina Dejanovića.
Danas se ta ikona nalazi u Muzeju ikona u Sofiji. Bugari su za vreme Prvog svetskog rata odneli u Sofiju i izvrstan ikonostas manastira Poganovo, koji su u 17. veku izradili majstori iz Debra.