Lako i bez TENZIJE - Ovih PET SAVETA olakšaće vam susret sa BIVŠIM PARTNEROM
Raskid često utiče na naše samopouzdanje.
Raskid emotivne veze može biti težak, a kad morate da vidite svog bivšeg partnera, to može dodatno da oteža situaciju.
Studija objavljena u "Journal of Neuropsychology", otkrila je da raskid može biti izrazito bolan jer aktivira deo mozga povezan sa motivacijom, nagradom i žudnjom za zavisnošću. Važno je pristupiti ovom izazovu zrelo, s poštovanjem i prema sebi i prema drugoj osobi.
Razlozi susreta mogu biti brojni a najčešće su povezani sa sledećim:
Emotivna povezanost: Čak i ako želite da izbegnete da se viđate sa svojim partnerom, može biti izazovno ako i dalje osećate jaku vezanost. Ovo može otežati odolevanju želji.
Posao: Ako radite zajedno, možda će biti teško izbeći viđanje sa svojim bivšim partnerom. Ovo je posebno teško ukoliko ste u maloj kancelariji ili imate sličan raspored rada u toku dana.
HOROSKOP ZA 28. APRIL: Vage da se paze PREHLADE, Ovnovi ljubomore, a OVAJ ZNAK će danas najviše da uživa
Zbog OVIH svakodnevnih životnih navika STRADAJU BUBREZI - Evo šta je potrebno da promenite
Stambeni aranžmani: Ako živite sa sada već bivšim partnerom, možda će biti teško izbeći da ga viđate svakodnevno, dok ne dođe do selidbe. Ovo je posebno "užasno" ako delite spavaću sobu ili životni prostor.
Društveni život: Ako imate zajedničke prijatelje ili ste deo istog društvenog kruga, može biti izazovno da izbegnete susret sa svojim bivšim na događajima ili okupljanjima.
Zajedničke obaveze:Ako imate decu ili delite druge obaveze, kao što su finansije ili kućni poslovi, neće vam biti lako.
Pravne obaveze: Ukoliko prolazite kroz razvod ili razdvajanje, mogu postojati zakonske obaveze, kao što su pojavljivanje na sudu ili starateljstvo nad decom, koje zahtevaju da vidite svog bivšeg partnera. Kakve god da su okolnosti zbog kojih ukrštate puteve, postoje načini na koje možete izbeći da dozvolite da vaše emocije preuzmu vođstvo.
Hajde da zajedno prođemo kroz listu saveta kako da se nosite sa ovim traumatičnim susretom.
1. Dozvolite sebi da tugujete
Normalno je da se osećate tužno, besno ili zbunjeno nakon raskida. Nemojte da bežite od ovih emocija, jer to može samo da odloži period preboljevanja i izlečenja. "Sedite" sa njima, procesuirajte ih i dopustite da ih osetite, koliko god bile bolne.
2. Postavite granice
Dogovorite se sa sobom, pa onda i sa bivšim partnerom oko jasnih granica koje ne treba da budu narušene. Da li je u pitanju prekid kontakta, izbegavanje određenih mesta ili blokiranje na društvenim mrežama - važno je postići dogovor.
3. Budite civilizovani
Izbegavajte dramu. Čak i ukoliko je vaš bivši partner zaslužio da mu kažete "svašta", budite dostojanstveni i sačuvajte samopoštovanje. Ne morate ostati prijatelji, ali pristojan kontakt je poželjan.
4. Budite svesni svoje vrednosti
Raskid često ume da deluje devalidirajuće i da utiče na naše samopouzdanje.
Ne dopuštajte sebi da se gledate "kroz oči vašeg bivšeg partnera", podsetite se svojih vrednosti. Ako treba, zapišite ih na papir i ponavljajte svakodnevno kao mantru. Fokusirajte se na sebe i svoj razvoj.
5. Oslonite se na prijatelje
Iako je doba tugovanja period kada najradije želimo da se zavučemo pod jorgan. što je u redu (neko vreme), važno je da tamo ne ostanemo predugo.
Ljudi koji nas vole, porodica i prijatelji, biće tu za vas, bilo da želite ili ne želite da razgovarate na bolnu temu - dajte im šansu da vas oraspolože.