"BIO JE ZET MOJE UJNE I BILI SMO NA MORU" Srbiju potresaju ispovesti zlostavljanih žena na #NisamPrijavila
Pokrenut je na Tviteru hešteg "nisam prijavila" pod kojim brojne žene pišu o zlostavljanjima i napadima koje nisu prijavile.
Nakon što je politička aktivistkinja Nina Stojaković na svom Tviter nalogu podelila je šta se navodno dogodilo njenoj rođenoj sestri Lidiji, tvrdeći da je navodno trpela užasno nasilje od strane doskorašnjeg dečka Uroša Radivojevića, repera poznatijeg kao Numero, pokrenut je na Tviteru hešteg "nisam prijavila" pod kojim brojne žene pišu o zlostavljanjima i napadima koje nisu prijavile.
Za samo dva dana ispisano je preko 11.000 tvitova, 11.000 potresnih ispovesti mladih, starih, udatih, razvedenih žena.
Ovaj broj slučajeva je zastrašujuć, a još nije svaka ni napisala.
“Nisam prijavila silovanje jutro posle, jer sam bila slomljena” Danijela Štajnfeld u kampanji #NisamPrijavila podelila svoju ispovest
JOŠ JEDNA SRPSKA GLUMICA ZLOSTAVLJANA! Strahovito priznanje Bojane Maljević: "Nisam prijavila zbog sinova"
Kao i uvek, potrebna je samo jedna osoba da krene da se otvara i počne da priča o svojim iskustvima i samim tim pokrene pravu lavinu. #NisamPrijavila će definitivno obeležiti kraj ove godine, a na pitanje zašto žene nisu reagovale odmah i prijavile nasilje, možemo da pročitamo razne odgovore.
#nisamprijavila jer je zet moje ujne i bili smo svi zajedno na moru. Bilo me je sramota jer sam mislila da sam ga ja nečim isprovocirala i plašila sam se tatine reakcije (u tom trenutku sam mislila: ili će ga ubiti ako mi veruje ili će ignorisati ako ne veruje). Imala sam 15 godina i nisam bila upoznata sa terminom ,,pedofil”., samo je jedna od mnogobrojnih ispovesti na ovom heštegu.
Tokom 2020. godine, podneto je ukupno 411 prijava za krivična dela protiv polne slobode, odnosno za neku vrstu seksualnog nasilja, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Šta je seksualno uznemiravanje
U Srbiji, seksualno uznemiravanje je krivično delo.
Zakon ga naziva polno uznemiravanje, a definisano je kao „bilo koji vid verbalnog, neverbalnog ili fizičkog ponašanja" koje vređa dostojanstvo u sferi polnog života i čini da se osoba oseća poniženo, uvređeno i uplašeno, navodi se u Krivičnom zakoniku.