"БИО ЈЕ ЗЕТ МОЈЕ УЈНЕ И БИЛИ СМО НА МОРУ" Србију потресају исповести злостављаних жена на #NisamPrijavila
Покренут је на Твитеру хештег "нисам пријавила" под којим бројне жене пишу о злостављањима и нападима које нису пријавиле.
Након што је политичка активисткиња Нина Стојаковић на свом Твитер налогу поделила је шта се наводно догодило њеној рођеној сестри Лидији, тврдећи да је наводно трпела ужасно насиље од стране доскорашњег дечка Уроша Радивојевића, репера познатијег као Нумеро, покренут је на Твитеру хештег "нисам пријавила" под којим бројне жене пишу о злостављањима и нападима које нису пријавиле.
За само два дана исписано је преко 11.000 твитова, 11.000 потресних исповести младих, старих, удатих, разведених жена.
Овај број случајева је застрашујућ, а још није свака ни написала.
“Нисам пријавила силовање јутро после, јер сам била сломљена” Данијела Штајнфелд у кампањи #NisamPrijavila поделила своју исповест
ЈОШ ЈЕДНА СРПСКА ГЛУМИЦА ЗЛОСТАВЉАНА! Страховито признање Бојане Маљевић: "Нисам пријавила због синова"
Као и увек, потребна је само једна особа да крене да се отвара и почне да прича о својим искуствима и самим тим покрене праву lavinu. #NisamPrijavila ће дефинитивно обележити крај ове године, а на питање зашто жене нису реаговале одмах и пријавиле насиље, можемо да прочитамо разне одговоре.
#nisamprijavila jer је зет моје ујне и били смо сви заједно на мору. Било ме је срамота јер сам мислила да сам га ја нечим испровоцирала и плашила сам се татине реакције (у том тренутку сам мислила: или ће га убити ако ми верује или ће игнорисати ако не верује). Имала сам 15 година и нисам била упозната са термином ,,педофил”., само је једна од многобројних исповести на овом хештегу.
Током 2020. године, поднето је укупно 411 пријава за кривична дела против полне слободе, односно за неку врсту сексуалног насиља, подаци су Републичког завода за статистику.
Шта је сексуално узнемиравање
У Србији, сексуално узнемиравање је кривично дело.
Закон га назива полно узнемиравање, а дефинисано је као „било који вид вербалног, невербалног или физичког понашања" које вређа достојанство у сфери полног живота и чини да се особа осећа понижено, увређено и уплашено, наводи се у Кривичном законику.