U čemu je zapravo razlika između Oskara i Zlatnog globusa?
Zahvaljujući hladnom vremenu koje nas maltretira već neko vreme, dani (i noći) su kao stvoreni da ne izbijamo iz kuće, već se ušuškamo pod ćebence i hrskajući čips konačno odgledamo sve filmove i serije koje smo propustili tokom prošle godine.
Naravno, prvi na listi za bindžovanje svakog filmofila biće sva ona ostvarenja o kojima se najviše priča - dobitnici Zlatnog globusa i oni koji imaju najviše šanse da osvoje Oskara. No, kada se malo bolje zagledate u liste nominovanih, ne možete da se ne zapitate postoji li uopšte razlika između ova dva priznanja. Ma, uostalom, ima li razlike između samih ceremonija?
Na dodeli Oskara se očekuju manje-više iste face kao na Globusima, videćemo modne kreacije i nakit manje-više istih dizajnera, šminka i frizura manje-više istih stilista... A još bizarnija činjenica je to što su mesta održavanja obe ceremonije udaljena jedno od drugog svega dva sata lagane šetnje...
Jedina razlika koja je jasno vidljiva golim okom jeste to što Zlatni globus polovinu priznanja dodeljuje televizijskim ostvarenjima, dok Oskar ulazi u najsitnija crevca sedme umetnosti i nagrade dodeljuje onim likovima sa odjavne špice, za koje običan svet ne mari previše.
Druga bitna razlika je to što globuse dodeljuje HFPA, neprofitno udruženje sačinjeno od holivudskih novinara i fotografa posvećenih izveštavanju iz sveta zabave, dok je za to ko će osvojiti Oskare zadužena sama struka, odnosno članovi američke Akademije filmskih umetnosti i nauka.
Međutim, kada su filmovi u pitanju, lista nominovanih za ključne kategorije je preslikana, a ako ne i potpuno identična, što je ranijih godina retko bilo slučaj. Barem ne u tolikoj meri.
No, već za nešto malo manje od mesec dana, osvanuće ta besana noć tokom koje ćemo imati priliku da prvi saznamo da li je mišljenje sedme umetnosti o vrednosti pojedinih filmova identično onome kojeg je pre desetak dana iznela sedma sila.
Pošto već sigurno imate izgrađen stav o tome da li je bolji baja Hit Ledžer ili Hoakin Finiks (Džoker), do tada vam ostaje da proverite, ako već niste, da li je Bred Pit zaista i dalje najlepši čovek na svetu (Once Upon a Time... In Hollywood), koliko je uspelo podmlađivanje De Nira i Paćina (The Irishman), kako li je ispao „Kramer protiv Kramera 21. veka“ (Marriage Story) i šta Sem Mendez ima novo da nam ispriča o Prvom svetskom ratu (1917) i naravno da na sav glas navijate za jedinog balkanskog predstavnika u Holivudu, sjajni makedonski dokumentarac „Medena zemja“.