Zbog fotografije SUNCOKRETOVOG ULJA izbio haos na mrežama! "Boja je čudna, mislim da nam prodaju OTPAD" - Ljudi uznemireni, neprestano komentarišu
Pravu buru među potrošačima u Hrvatskoj izazvala je boja jestivog ulja. U sve se umešao i državni inspektorat.
"Kupujem hrvatsko i želim da opstane domaća proizvodnja, ali mislim da nam služe otpad i prave budale od kupaca koji su ih ugradili u ono što su danas", "Svaki put kada vidim njihovo ulje u radnji ima deset nijansi iste flaše, horor“, „Važno je da imamo ’dobre’ cene, ne možemo da imamo kvalitet“, „Od kada smo počeli da uvozimo ukrajinski suncokret, ništa čudno, treba da se oslobode viška zaliha, a naši su to potpisali oni će ga uvesti“, „Mi jedemo, pijemo, trošimo đubre, a inspektorat je mrtvo slovo na papiru“, „Već odavno se dešava da je nafta providna skoro kao voda“... samo su neki od više od 450 komentara na Fejsbuk stranicu „Zdravo inspektore“ na temu suncokretovog ulja.
Tim povodom oglasili su se i iz kompanije Zvijezda i naveli da boja zavisi od prirodnih pigmenata u semenu suncokreta i zavisi od sezone uzgoja. Tamošnji inspektorat međutim kaže: "Sprovešćemo nadzor kod proizvođača i potrebne analize"
Rok trajanja ispravan, ali je boja dosta čudna, kao da ima vode u flaši, požalila se Našićanka, nakon čega je FB stranica bila "vruća" komentarima da se tako nešto dešava već duže vreme. boje ulja su evidentno različite, pa se mnogi opravdano pitaju da li se može koristiti tako "nazovi suncokretovo ulje", kao i šta radi inspekcija. Iz Hala su inspektori zamoljeni za komentar i kompanije Zvijezda plus, ali kako ni oni ni ogorčena Našičanka nisu dobili traženi odgovor, stručnjak za kvalitet i sigurnost hrane Marijan Katalenić je odgovorio da bi to „moglo biti dokaz o mešanje suncokretovog sa drugim uljima ili rafinisanje koje nije obojeno, recimo uz dodatak vitamina A i karotenoida”.
- Potrebno je napraviti organoleptičku analizu ulja i uporednu hemijsku analizu sastava. Međutim, neobično je da tako velika kompanija propusti banalan problem u sistemu vizuelne kontrole gotovih proizvoda na pokretnoj traci. Neodgovorno – rekao je Katalenić za Halo, inspektor. Na Večernjakovo pitanje Zvijezdi plus uslijedio je odgovor da boja ulja ne odražava njegovu kvalitetu ni sigurnost, što potvrđuju i strogi standardi propisani Pravilnikom o jestivim uljima i mastima. - U skladu sa ovim Pravilnikom, rafinisana ulja moraju biti bistra i karakteristične boje, koja ne znači ujednačenu boju, već boju koja odražava prirodne karakteristike ulja.
Prema Pravilniku o jestivim uljima i mastima, rafinisana ulja treba da imaju neutralan do karakterističan miris i ukus, bez stranog i/ili užeglog mirisa i ukusa - odgovaraju iz Zvijezde i dodaju da razlike u boji suncokretovog ulja prvenstveno proizilaze iz prirodne karakteristike semena suncokreta, koje variraju u zavisnosti od godine žetve i uslova uzgoja. Sadržaj prirodnih pigmenata kao što su hlorofil, karotenoidi i ksantofili u semenu je direktno povezan sa klimatskim uslovima tokom vegetacije.
- Na konačnu boju ulja utiče i proces rafinacije, odnosno prerada sirovog suncokretovog ulja. U procesu prerade iz sirove nafte se izdvajaju sve nepoželjne komponente, bez obzira da li se radi o materijama koje se prirodno nalaze u nafti ili o supstancama koje su dospele u prethodne faze proizvodnje - dodaju, kao i da je svaka serija ulja proizvodnja prolazi stroge kontrole u internim laboratorijama pre stavljanja na tržište, čime se garantuju visoki standardi kvaliteta i bezbednosti (IFS Food, HACCP, ISO 9001, ISO 14001, ISO 50001, RSPO). Uključuju sve parametre fizičko-hemijske analize, što garantuje ispravnost svake serije ulja.
Srbija Danas/Večernji.hr, Jolanda Rak Šajn/Prenela J.Š.