NAPRAVI SAMA DOMAĆI KVASAC: Ako vodiš računa o ZDRAVLJU, ovo MORAŠ znati!
Korisno je znati.
U vremenu električnih pekara i kupovnog kvasca, postovati recept za domaći kvasac dodje kao nerazuman potez. Tačno je da se može kupiti i u radnji. Međutim, kada se bavite zdravim i održivim životom, način izrade domaćeg kvasca, piše se na prvoj strani sveske sa receptim.
OPREZ! Evo koliko dugo smemo da čuvamo ZAMRZNUTE namirnice
Obrok gotov za 20 minuta: Ovako spremljena piletina je najmekanija (RECEPT)
Red povrća, red sira: Musaka od tikvica i plavog patlidžana (RECEPT)
Kako to funkcioniše?
Da li znate da kvasac zapravo živi na biljkama? Sve dokle god mu je toplo, vlažno i ima šta da jede, on će živeti. Sve voće, povrće i žitarice koje jedemo na sebi imaju kvasac. Imajući to u vidu, koristeći različite biljke možemo dobiti i različiti ukus kvasca a tako i hleba koji mesimo.
Jednostavnim potapanjem željene biljke ili žitarice u vodu, možemo izvršiti odvajanje kvasca pa zatim iskoristiti tu vodu za izradu testa. Voda i kvasac pokreću proces fermentacije, koji dalje pomešani sa brašnom daju testo za hleb. U literaturi ćete naći i reč starter, a u našem narodu se koristi i reč maja a radi se zapravo o istoj stvari.
Kako se pravi prirodni kvasac?
Kao što smo rekli, kvasac je već prisutan na žitaricama pa u kombinaciji sa vodom, on će se odvojiti i počeće fermentaciju uz pomoć skroba iz žita. Međutim, mi možemo ubrzati proces dodavanjem šećera.
Da bi ste napravili kvasac od brašna potrebno je sledeće:
- 1 šolja brašna
- 1 šolja mlake vode
- Veća staklena tegla ili neki sud u kome ćete kultivisati kvasac. Nije poželjno da bude od plastike.
- 1 kašika šećera, fruktoze ili melase (maltexa) – opciono, ako želimo da se kvasac brže fermentiše. Ne bi smo savetovali med jer je on prirodan antiseptik. Nakon fermentacije, kvasac će pojesti šećer tako da ne morate brinuti.
Izrada i korišćenje
Pomešajte sve sastojke u kompaktnu masu, pokriti gazom ili folijom i ostavite na toplom, u blizini radijatora ili slično ali ne na njemu, jer direktna toplota ubija kvasac.
Proces fermentacije traje od 3-7 dana u zavisnosti koje ste brašno koristili i da li se dodali šećer. Gotovo je kada s pojave mehurići na njemu i kada osetite poznat miris vrenja.
Za jedan kilogram brašna biće vam potrebno oko dve šolje domaćeg kvasca.
Ako planirate da redovno mesite hleb, možete u teglu sa domaćim kvascem, svaki dan dodavati po pola šolje mlake vode i brašna. Tako ćete ga hraniti svaki dan i imaćete konstantnu proizvodnju. Tada treba da mešate masu nakon dodavanja, pa koristite silikonsku ili drvenu varjaču. Pazite da vam u tom slucaju treba veća tegla.
Ako ne mesite svaki dan hleb, domaći kvasac može da se zamrzne. Odmerite potrebnu količinu za jedno mešenje za zamrznite.Kad se odmrzne, kvasac se upotrebljava na uobičajen način.
Testo od ovog kvasca sporije narasta pa je najbolje zamesiti ga uveče a peći ujutru.
KINESKI SAVETI ZA DEZINFEKCIJU KUĆE I ČIŠĆENJE! Nadležne institucije izdale jasna uputstva!
Jednostavni saveti za održavanje odeće: Kako ukloniti mrlje od čokolade
ŠTA JE TO NA NOGAMA?! Prija je na krštenju sina imala zanimljiv stajling, a obula je... AU! (FOTO)
KATA JE JEDNIM POSTOM NA INSTAGRAMU POKRENULA LAVINU: Kad ste poslednji ovo uradili za sebe?