DA LI SU MAME BILE U PRAVU? Evo šta može da se desi ako SEDITE NA HLADNOM BETONU!
Ima tu istine...
Svaka druga žena barem jednom u životu ima tegobe izazvane upalom bešike, što je naučnike sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka navelo na zaključak da su žene podložne zapaljenjima zato što nose suknje, tanke čarape i oskudan donji veš.
NISU TIPIČNI ZNACI: Ovo su simptomi SRČANOG UDARA na koje niko ne obraća pažnju!
Prema toj teoriji, izloženost hladnoći pogoduje infekcijama.
Godine 1992. naučnici su sproveli eksperiment u kome je 29 žena pola sata držalo stopala u hladnoj vodi. Sve one su tokom 12 meseci pre eksperimenta već jednom imale upalu bešike, a posle hladne kupke pet njih se ponovo razbolelo.
ONA NIKAD NIJE JELA ŠEĆER: Nema zdravstvenih problema, a mama joj nameće OVU dijetu!
Iako je istraživanje malog obima, pa samim tim i nije toliko merodavno, stručnjaci i danas savetuju osetljivim ženama da se čuvaju hladnoće.
- Ako ste osetljivi, treba da utoplite noge i ne smete da sedite predugo na hladnoj površini - kaže nemački urolog Danijela Šulc-Lampel. Ko nije osetljiv, ne mora toliko da pazi, jer samo hladnoća ne može uzrokovati zapaljenje bešike.
Osnovni preduslov da uopšte dođe do infekcije jeste da klice dospeju u mokraćne puteve. Uglavnom je reč o takozvanim uropatogenima Ešerihiji koli, koji su razvili izuzetne sposobnosti za preživljavanje u bešici. Kod žena to mnogo lakše uspevaju, pa je to i razlog što one češće obolevaju: dok bakterije kod muškarca moraju da se popnu uz mokraćni kanal dug 20-25 centimetara, pre nego što stignu do bešike, kod žena treba da pređu svega četiri centimetra.
- Izazivači uglavnom dolaze iz creva pacijentkinje - objašnjava urolog. Put od čmara do mokraćnog kanala savladavaju uz pomoć mehaničke sile. Samim tim, najlepša sporedna stvar na svetu postaje jedan od najvećih faktora rizika od upale bešike: seks. Nije slučajno što je bolest poznata i kao “bolest medenog meseca”.
Ovaj lek SVI koriste kao da su bombonice, a može biti SMRTONOSAN!
Ipak, postoji način da sprečite upalu bešike. Pored raznih preparata koji se mogu nabaviti u apoteci, postoji i niz domaćih sredstava. Preporučljivo je uzimati mnogo tečnosti (oko 1,5 litara dnevno). Više ne bi trebalo da unosite, jer ćete razrediti supstance u mokraći koje sprečavaju razvoj bakterija. Studije pokazuju i da sok od brusnice i kapsule na bazi ovih plodova sprečavaju zapaljenje bešike.
Zaključak: Upalu bešike ne izaziva hladnoća, već bakterije. Ako ste osetljivi, bolje ne sedajte na hladane površine kako biste zaštitili imunološki sistem, a svi ostali mogu opušteno da uživaju u prolećnom pikniku.