ĐACI SE OTROVALI PILETINOM, A KAKO DA IZBEGNETE ISTO: Obavezno sve proverite – boja kosti najviše otkriva
Kako da prepoznate da je piletina sveža. Ovi znaci vam ukazuju na to da li je piletina sveža
Srbija trenutno bruji o osmacima iz Borče koji su na maturskoj ekskurziji dobili trovanje hranom. Čak osmoro njih završilo je na Institutu za majku i dete, a sumnja se da je trovanje nastalo zbog piletine.
Upravo zato je od velike važnosti da pri kupovini piletine umete da prepoznate sveže meso.
ZAVIRITE U STAN MILICE PAVLOVIĆ: Pevačica za OVAJ RAJ iskeširala 320 000 evra, 50.000 evra dala samo za sređivanje
Ove BESNE AUTOMOBILE voze naše PEVAČICE: Karleuša poseduje luksuzni vozni par, a ONA ima PINK MAŠINU
Belo meso spada u jeftinije, ali i najpopularnije namirnice životnjiskog porekla, jer toliko je mogućnosti za pripremu. Pohovano je najsočnije, ali šta god da pripremate, nećete pogrešiti.
Grilovana piletina sa salatom je odličan obrok, koji mogu da jedu i ljudi koju su na režimu ishrane. Zdrava namirnica puna proteina, lako i brzo se priprema, pa je odlično rešenje kada ste u žurbi.
Stručnjaci tvrde da je jednostavno primetiti pokvareno meso i da prvo vidite datum proizvodnje, rok trajanja i zemlju iz koje meso dolazi, a nakon toga sledi provera na osnovu izgleda mesa: njegove boja, čvrstoće i mirisa.
Boja mesa
Sveže meso na prvi loptu možete da prepoznate po boji. Ako je tamna ili sivkasta, to je prvi znak da belo meso nije baš sveže. Dobru piletinu ćete najbolje prepoznati po kosti na bataku, koja mora da bude potpuno bela.
Miris mesa
Ako vam se čini da meso miriše na kiselo, trulo ili užeglo, navejerovatnije je pokvareno, piletina treba da ima slab miris.
Svežina mesa
Najlakši način da proverite da li je zapakovana piletina sveža jeste da je pipnete. Ako ostane udubljenje, znači da nije sveža, a ako ne ostane - sveža je. Takođe, važno je da obratite pažnju da li na površini mesa ima sluzi jer to ukazuje da su se već stvorile bakterije.
Trovanje mesom je rezultat bakterijske kontaminacije usled nepravilnog skladištenja ili kuvanja. Simptomi variraju od veoma blagih do izuzetno ozbiljnih, zavisno od stepena prisutnih bakterija kao i od njihove vrste. Blago trovanje hranom često biva rešeno samo od sebe, ali ozbiljnije trovanje može da zahteva medicinski tretman.
Crevni sistem reaguje na najezdu bakterija pre svega kroz grčeve, nadutost, gasove i mučninu. Kako vaše telo pokušava da se oslobodi bakterija, čest rezultat je dijareja i povraćanje. Neke od bakterija izazivaju i krvarenje koje traje i do tri dana. U nastojanju da se izbori, telo povećava svoju telesnu temperaturu što rezultira groznicom. Dehidriranost, malaksalost i upala mišića su još neki od mogućih simptoma koji su znak za ozbiljnu medicinsku intervenciju. Ukoliko imate zamagljen vid ili vidite duplo, osetljivi ste na svetlo, teško govorite i imate problema sa gutanjem hrane - hitno se javite lekaru.