ЂАЦИ СЕ ОТРОВАЛИ ПИЛЕТИНОМ, А КАКО ДА ИЗБЕГНЕТЕ ИСТО: Обавезно све проверите – боја кости највише открива
Како да препознате да је пилетина свежа. Ови знаци вам указују на то да ли је пилетина свежа
Србија тренутно бруји о осмацима из Борче који су на матурској екскурзији добили тровање храном. Чак осморо њих завршило је на Институту за мајку и дете, а сумња се да је тровање настало због пилетине.
Управо зато је од велике важности да при куповини пилетине умете да препознате свеже месо.
ЗАВИРИТЕ У СТАН МИЛИЦЕ ПАВЛОВИЋ: Певачица за ОВАЈ РАЈ искеширала 320 000 евра, 50.000 евра дала само за сређивање
Ове БЕСНЕ АУТОМОБИЛЕ возе наше ПЕВАЧИЦЕ: Карлеуша поседује луксузни возни пар, а ОНА има ПИНК МАШИНУ
Бело месо спада у јефтиније, али и најпопуларније намирнице животњиског порекла, јер толико је могућности за припрему. Поховано је најсочније, али шта год да припремате, нећете погрешити.
Грилована пилетина са салатом је одличан оброк, који могу да једу и људи коју су на режиму исхране. Здрава намирница пуна протеина, лако и брзо се припрема, па је одлично решење када сте у журби.
Стручњаци тврде да је једноставно приметити покварено месо и да прво видите датум производње, рок трајања и земљу из које месо долази, а након тога следи провера на основу изгледа меса: његове боја, чврстоће и мириса.
Боја меса
Свеже месо на први лопту можете да препознате по боји. Ако је тамна или сивкаста, то је први знак да бело месо није баш свеже. Добру пилетину ћете најбоље препознати по кости на батаку, која мора да буде потпуно бела.
Мирис меса
Ако вам се чини да месо мирише на кисело, труло или ужегло, навејероватније је покварено, пилетина треба да има слаб мирис.
Свежина меса
Најлакши начин да проверите да ли је запакована пилетина свежа јесте да је пипнете. Ако остане удубљење, значи да није свежа, а ако не остане - свежа је. Такође, важно је да обратите пажњу да ли на површини меса има слузи јер то указује да су се већ створиле бактерије.
Тровање месом је резултат бактеријске контаминације услед неправилног складиштења или кувања. Симптоми варирају од веома благих до изузетно озбиљних, зависно од степена присутних бактерија као и од њихове врсте. Благо тровање храном често бива решено само од себе, али озбиљније тровање може да захтева медицински третман.
Цревни систем реагује на најезду бактерија пре свега кроз грчеве, надутост, гасове и мучнину. Како ваше тело покушава да се ослободи бактерија, чест резултат је дијареја и повраћање. Неке од бактерија изазивају и крварење које траје и до три дана. У настојању да се избори, тело повећава своју телесну температуру што резултира грозницом. Дехидрираност, малаксалост и упала мишића су још неки од могућих симптома који су знак за озбиљну медицинску интервенцију. Уколико имате замагљен вид или видите дупло, осетљиви сте на светло, тешко говорите и имате проблема са гутањем хране - хитно се јавите лекару.