DERMATOLOG UPOZORAVA: Ove namirnice izazivaju loš ten i AKNE
Crvenila, fleke, podočnjaci, pa i akne često nisu uzrokovani čistom genetikom već zavise od toga kako živite i kako se hranite.
Prosto rečeno: na našem licu se vidi ono što jedemo. Zato je, ako imate problema, nekada zaista dovoljno eliminisati određene namirnice koje ih izazivaju.
Međutim, sigurno je da nije samo ishrana razlog za pojavu akni i drugih nesavršenosti na licu.
Doktorka Nevena Rafailović nam otkriva razloge i sve što treba da znate o pojavi akni.
NAJJAČA KRVNA GRUPA: Imaju dug vek, retko se razboljevaju, a srećnici su i u doba korone
Sigurno niste znali šta može ČAŠA VODE I LIMUN! Benefite otkriva savetnik za zdravlje
Kako da negujem kožu sklonu aknama?
Koristite preparate koji su prilagodjeni vašoj koži. Na tržištu postoje dermokozmetički preparati koji su uglavnom prilagodjeni blagim do umereno teškim aknama. Pranje lica adekvatnim sapunima, gelovima, penama za umivanje, pravilno uklanjanje šminke kao i krema koja umiruje upalne procese i sprečava dodatno zamašćivanje lica predstavlja nezaobilazan deo nege. Ovi preprarati su uglavnom dovoljni za treniranje blagih do srednje teških oblika akni.
Da li ishrana utiče na akne?
Ishrana zaista utiče na izgled kože. Brza hrana, puna ugljenih hidrata, zasićenih masti, hrana pržena u dubokom ulju, slatkiši, sokovi ali i mlečni proizvodi u većim količinama utiču na dodatnu stimulaciju pilosebacealne jedinice odnosno dela kože odgovornog za nastanak akni.
Koliko je prosečno vreme trajanja akni?
Mnogi stručnjaci se slažu da je prosečno vreme trajanja akni 10 do 12 godina. Njihova pojava tipična je za pubertet ali mogu nas pratiti sve do kasne adolescencije i odraslog doba ili se prvi put javiti nakon 25. godine.
Karakteristično je da kod muškog pola akne prosečno kraće traju ali je klinička slika uglavnom ozbiljnija za razliku od blažih oblika akni kod žena sa dužim periodom trajanja. Strpljenje i upornost tokom lečenja akni je neophodno. Krajnji cilj je zdrava koža bez aktivnih promena ali i bez ožiljaka i pigmentacija koje neminovno nastaju ukoliko se akne ne leče pravovremeno i na pravi način.
Bez obzira da li imate samo brojne komedone (mitisere) ili najozbiljniji oblik odnosno nodulo-cistične akne, određena terapija koju dermatolog propisuje može biti itekako od pomoći. U terapiji akni koriste se preparati za površinsku primenu ali nekad je neophodna i sistemska terapija u vidu antibiotika, kontraceptivnih pilula ili retinoida. Što se pre javite i dobijete odgovarajuću terapiju, veća je verovatnoća da ne nastanu trajni ožiljci i pigmentacije uzrokovani aknama.