Uvereni ste da ne živite SEDELAČKI NAČIN ŽIVOTA? Pročitajte ovo i proverite
Naša tela nisu stvorena da miruju daže vreme.
Čak svaka četvrta odrasla osoba kreće se manje od minimuma koji preporučuje Svetska zdravstvena organizacija -150 do 300 minuta umerene aktivnosti nedeljno - i tako povećava rizik od debljanja i gojaznosti, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2 i metaboličkog sindroma, kaže docent kineziologije.
Sedelački način života, dodaje, jedna je od najvećih "bolesti" današnjeg društva.
- Naša tela nisu stvorena da miruju daže vreme, a da je čovek pre satima samo sedeo ili ležao, umro bi od gladi - dr. Ejmi Lejton koja napominje i da "sedelački način života postaje bolest koja osim raznih bolesti uzrokuje i prerano starenje." Istraživanja su pokazala i da se kod mladih i zdravih ljudi zdravlje počinje narušavati nakon samo dve nedelje neaktivnosti, kad se počinju događati razne metaboličke promene i smanjuje se mišićna masa.
- Preko dana bismo najviše 60 minuta trebalo sedeti ili ležati - rekla je Mathevs i objašnjava neke od znakova koji nam mogu reći da se ne krećemo dovoljno i da je vreme da pojačamo telesnu aktivnost:
1. Krećete se manje nego što preporučuje Svetska zdravstvena organizacija (WHO) WHO savetuje 150 do 300 minuta aerobne aktivnosti umerenog intenziteta nedeljno ili 75 do 150 minuta aerobne aktivnosti snažnog intenziteta, plus dva dana treninga snage nedeljno. Ako se krećete manje, ne krećete se dovoljno.
2. Više od pola budnog vremena provedete mirujući (sedeći ili ležeći).
Vreme koje ne provedete spavajući trebate provesti krećući se, a ako više od pola tog vremena mirujete i ne krećete se, važno je pronaći način da to promenite, kaže kardiologinja dr. Suzan Steinbaum.