HORMON KOJI UZROKUJE GOJENJE I UNIŠTAVA ZDRAVLJE: Svakodnevnim konzumiranjem OVIH NAMIRNICA, smanjićete nivo KORTIZOLA
Iako je važan za normalno funkcionisanje našeg organizma, treba ga držati pod kontrolom
Da li ste često neraspoloženi, nervozni, razdražljivi? Osećate li da vam PMS teško pada, da li vas muči nadimanje, zatvor ili dijareja?
Razlog svim ovim tegobama može da bude povišen nivo kortizola - hormona koji se oslobađa u stanju stresa koji utiče na nadbubrežnu žlezdu.
URADITE OVO I PROVERITE DA LI SU VAM KRVNI SUDOVI ZAKRČENI: Test od samo PAR SEKUNDI daje precizan odgovor
KAKO OTKRITI RAK PANKREASA KOJI VAŽI ZA "TIHOG UBICU"? Evo zašto se ova vrsta kancera TEŠKO OTKRIVA i ubija ljude tom brzinom
OBROK KOJI TOPI KILOGRAME: Džulija Roberts obožava OVU LETNJU SALATU! Zasitiće vas kao visokokalorična hrana
Ovaj hormon ima značajne uloge u organizmu. On reguliše nivo šećera u krvi i krvni pritisak, ublažava upalne procese i neophodan je za zdrav metabolizam. Organizam stalno prati nivo kortizola i nastoji da ga održi stabilnim. Nije dobro ni kad je previsok ni kad je prenizak.
Kortizol se meri analizom krvi, mokraće ili pljuvačke. Njegov nivo je najviši rano ujutru i opada tokom dana, a najniži je oko ponoći. Ovaj ritam se menja ako osoba radi u noćnoj smeni i spava u različitim periodima tokom dana.
Normalan nivo kortizola iznosi od 10 do 20 mikrograma po decilitru (mcg/dl) ujutro - od 6 do 8 časova i 3 do 10 mcg/dl oko 16 časova.
Povišeni nivo kortizola dovodi do povećanja telesne težine, a gojaznost se posebno primećuje u predelu stomaka, kao i u licu. Masne naslage se uočavaju u delu lopatica, a na stomaku se mogu pojaviti strije.
Česti su povišeni šećer i pritisak, a javlja se i osteroporoza.
Da biste snizili nivo kortizola, važno je da spavate redovno, zdravim, dubokim snom.
Takođe, treba da vežbate redovno i obuzdavate stres, uz pomoć autogenog treninga, joge, meditacije i drugih tehnika relaksacije. Duboko disanje stimuliše parasimpatički nervni sistem koji supšta nivo kortizola.
Najbolja ishrana protiv stresa je mediteranska dijieta - treba da jedete što češće ribu, povrće, voće i zdrave masnoće. Preporučuju se namirnice koje sadrže vitamine B grupe, naročito B12, a to su junetina, piletina i jaja.
Uz maslinovo ulje, dobre masti se nalaze i u tunjevini, sardini i orasima. Organizmu će za snižavanje stresa, pa i kortizola, pomoći i magnezijum - njega ima u crnoj čokoladi, bananama, spanaću i semenkama bundeve.
BONUS VIDEO: "OPET BIH TI REKLA DA" Dalila ŠOKIRALA porukom Dejanu (VIDEO)