KAFA na prazan ŽELUDAC - Ako vam je navika da ovaj napitak pijete čim otvorite OČI, evo šta treba da znate
Ispijanje kafe povezano je sa mnogim zdravstvenim prednostima, od smanjenja rizika od bolesti jetre do poboljšanja kognitivnog zdravlja.
Samo nemojte koristiti kafom da zamenite doručak: čak i ako pijete kafu ujutru na prazan stomak, obavezno pojedite nešto uz to. Prvi obrok u danu je ključan za energiju, balans šećera u krvi i još mnogo toga. Evo kako kafa ujutru na prazan stomak utiče na organizam.
GOJE VIŠE NEGO BUREK ZA DORUČAK! Nutricionista upozorava na greške koje svi pravimo u pripremi prvog obroka
Lekaru dijagnostikovan DIJABETES, ODMAH je eliminisao ovu LOŠU naviku i promena je bila neverovatna
Za stres
Jedna razlika je u tome što ćete možda brže apsorbovati kofein kada pijete kafu na prazan stomak. Kada konzumirate kafu uz hranu ili čak uz napitak koji sadrži kalorije, kao što je proteinski šejk, apsorpcija kofeina će biti odložena jer se pražnjenje želuca usporava nakon konzumiranja hranljivih materija poput proteina i masti.
Ako popijete šoljicu kafe na prazan stomak, verovatno ćete mnogo brže apsorbovati kofein, što može dovesti do nekih neželjenih efekata, kao što su nervoza , nemir, trema.
Za varenje
Ispijanje kafe na prazan stomak takođe može da izazove pojačano lučenje želudačne kiseline i gorušicu.
Za hormone
Još jedan uobičajeni argument protiv ispijanja kafe na prazan stomak je da ona može negativno uticati na nivoe hormona, posebno na hormon stresa kortizol. Opet, istraživanja o ovom specifičnom odnosu su ograničena.
Ukoliko ste osetljiviji kafa može da izazove dijareju, jer koefin deluje na glatke mišiće creva. Može da utiče na smanjen apetit, povećan nivo stresa i kiseline.
Ako smatrate da je ispijanje kafe na prazan stomak previše oštre za vaš probavni sistem ili da se osećate nervozno i uznemireno, razmislite o tome da kafu uparite sa obrokom koji sadrži proteine, smanjite količinu kafe koju pijete ili pređete na bez kofeina.
Srbija Danas/Sensa/M.L.