Kako starimo, sve teže podnosimo mamurluk: Da li ste se ikada zapitali ZAŠTO je to tako?
Evo odgovora.
Dok je u dvadesetim godinama mamurluk najčešće blaga smetnja posle burne noći, u četrdesetim on postaje razlog zbog koga se manje pije, tvrde naučnici Univerziteta Pensilvanija.
Oni su otkrili da je glavni krivac za to gubitak mišićne mase koju mjenjaju masti i pojašnjava da masti sadrže manje vode, drugačije apsorbuju alkohol, a što je u telu manje mišića lakše dolazi do dehidracije.
Upravo je dehidracija ključni uzrok mamurluka, objašnjava autor studije profesor Dejvid Oslin i ukazuje da je dodatni razlog i manja sposobnost jetre da probavi alkohol koji se duže zadržava u telu posle 40-te, a posebno posle pedesete.
VRAĆA IZ MRTVIH: Ovaj napitak protiv MAMURLUKA će vas izlečiti za čas!
"Stariji ljudi su više opijeni od svake čaše koju popiju, efekt alkohola traje duže, a i simptomi mamurluka poput mučnine i glavobolje su gori", kaže dr. Geri Marej iz britanskog Instituta za zloupotrebu alkohola.
On dodaje i da je za teže podnošenje alkohola odgovoran i mozak, jer neuroni postaju manje efikasni kako starimo, ali i lekovi koji se obično piju u starijoj dobi i koji dodatno opterećuju jetru.