KOLAPS U ORGANIZMU: Navike koje SMATRAMO ZDRAVIM, a mogu da izazovu OZBILJNE ZDRAVSTVENE probleme
Obratite pažnju i nemojte preterivati!
Vodeći računa o ishrani često zaboravljamo i na činjenicu da ne treba preterivati čak ni u zdravim navikama. Upravo zbog ovoga može da dođe do ozbiljnih zdravstvenih problema, kada recimo pijemo previše vode, mnogo više nego što nam je potrebno, a mera je 5 do 8 čaša dnevno ili kada spavamo duže od osam sati dnevno.
Neke navike koje se smatraju zdravim vremenom mogu da stvore ozbiljan problem, a evo i koje.
OTAC SA BEBOM pronađen na pločniku kod OSNOVNE ŠKOLE! "Još uvek ne znamo da li je u pitanju pad ili nameran skok sa balkona!" Istraga u toku...
HTELA DA UGRADI SILIKONE, A LEKARI JOJ NAŠLI TUMOR: Srpska pevačica HITNO OPERISANA - "Ovo je molba za sve žene"
Pijete previše vode
Koliko je voda važna za zdravlje znamo svi, ali kako postoje razna upozorenja o tome koliko vode u danu moramo popiti, nije se teško izgubiti u tom moru podataka. Ako pijete previše vode može doći do stanja koje se naziva hiponatremija.
- To stanje može biti jako opasno, ali baš svaka smrt koja se dogodi kao posledica hiponatremije se može sprečiti - dodaje dr Džejms Vigner te pojašnjava kako se takvi slučajevi mogu primetiti kod sportista, a često je posledica stava da se mora piti puno vode kako bi se postigli najbolji rezultati.
Koliko vode treba piti?
- Vodu konzumirajte kada ste žedni i nemojte se prisiljavati da popijete još ako ne možete. Puno je namirnica koje sadrže vodu, što je velika stvar, a ako ih jedemo, male su šanse da će doći do dehidracije. Naše telo ima dobar sastav koji prati koliko smo hidrirani, pa će i mozgu poslati signal da moramo popiti vode - pojašnjava nutricionistkinja Megan Šimp.
Preterivanje u teretani
Vežbanje je odličan način za očuvanje zdravlja i kontrolu stresa, ali ako vežbate prečesto i preagresivno, to može naštetiti vašem zdravlju.
- Svako može preterati u vežbanju, ne samo sportisti. To bi značilo da vežbate puno u kratkom vremenu, što se često događa, posebno kod onih koji su se tek počeli baviti sportom – krenu preintenzivno, prerano - pojašnjava sportski lekar Katlin Luis.
Simptomi koji mogu otkrivati da preterujete:
- Jak umor
- infekcije i prehlade
- nesanica
- nakupljanje kilograma
- kod žena, gubitak menstruacije
Oporavak od preterivanja u treningu može trajati par meseci, pa kada se opet vratite u teretanu ili na igralište, krenite polako. Najsigurnije je poslušati savete trenera koji će vas upozoriti na vreme na opasnosti.
Spavate previše
Stručnjaci savetuju kako odrasle osobe trebaju spavati najmanje 7 sati svaki dan ako žele očuvati zdravlje. Jednako kako hronična neispavanost može negativno uticati na zdravlje, preterano spavanje može biti opasno, mada ne u tolikoj meri. Ako niste znali, ono je povezano s razvojem brojnih bolesti poput dijabetesa i bolesti srca. Tu su i drugi simptomi, mada ne tako opasni, a jedan od njih je i osećaj pospanosti ceo dan, što može uvelike uticati na svakodnevicu.
U nekim slučajevima previše sna, posebno ako se stalno ponavlja, može biti i znak zdravstvenih problema. Svako zna koliko mu je sna potrebno da bi bio odmoran ceo dan, ali savet je za odrasle osobe da to bude od 7-9 sati svake noći. Ustanite odmah nakon zvuka alarma, jer će vas dalji ostanak u krevetu samo učiniti umornijim.
Agresivno pranje zuba
Koliko je pranje zuba važno, ne moramo ponavljati ali agresivno stiskanje četkice na zube nije potrebno, ali može biti i opasno jer možete ozbiljno oštetiti zubnu caklinu i desni. Zube je potrebno prati najmanje 2 puta u danu (savet je i nakon svakog obroka), s četkicom koja ima gusta i meka vlakna, i pod određenim kutom, nježnim kružnim pokretima kako bi se uklonile sve nečistoće. Nakupljanje plaka znamo da uzrokuje nastanak karijesa, a on je najčešći problem zbog kojeg se javljamo stomatologu.
Zdrava hrana vam je opsesija
Postoji granica koja se ne bi trebala preći kada je u pitanju opsesivna briga o zdravlju, posebno kada su u pitanju dijete i "čista" prehrana.
- Ortoreksija je definirana kao nezdrava opsesija zdravom hranom, a ne radi o prehrani koja to predstavlja već o stanju u koje nas može dovesti. Što je dijeta ekstremnija ili ima više ograničenja, to su veće šanse da vam je pojam poznat - ističe dr. Stiv Bratman.
- Kako sam nutricionista i terapeut, primećujem sve veći broj ovakvih slučajeva, a mogu reći da mi se takav klijent obrati barem jednom nedeljno. To je ozbiljan problem - dodaje dr. Karin Kratina te pojašnjava kako ne postoji ništa loše u tome da je neko vegetarijanac ili vegan, problem je u tome što se hrana sve češće predstavlja kao rešenje za sve probleme. Savetuje da razgovarate sa stručnjakom ako imate sličan problem.