NEUROLOG OTKRIVA - OVIH SEDAM NAMIRNICA bi trebalo da jedete za poboljšanje pamćenja i prevenciju demencije!
Profesorka Burjanova i registrovani nutricionista Rob Hobson dele svoj vodič za zdravu hranu koju trebamo imati u korpi za kupovinu.
Svi znamo da konzumiranje više voća i povrća može pomoći u gubitku nekoliko kilograma. Ali poboljšanje prehrane ima i drugi koristan učinak - može značajno poboljšati rad mozga.
- Naš mozak je složen, povezan sa svakim delom našeg tela - kaže profesorka Hana Burjanova, neurolog na univerzitetu Bortmunt.
- Dokazi počinju oblikovati naše razumevanje veze između hrane i zdravlja mozga, što uključuje razmišljanje, pamćenje, poboljšanu kognitivnu funkciju i smanjenje rizika od Alzheimerove bolesti i demencije - dodala je.
BAGATELA ODMOR - 10 dana letovanja za 140e, ručak SAMO 600 dinara! Srbi "poludeli" za ovim poznatim odmaralištem
ALERGIČNA NA DEČKA, ALI BUKVALNO! Zbog njega devojka završila u HITNOJ: Ljudi joj kažu da je VARA, a ona krivi OVO
Hrana bogata hranjivim stvarima, vitaminima i korisnim mastima za mozak ne samo da će poboljšati naš um danas, već će takođe pomoći našem mozgu da bolje funkcioniše kako starimo.
Masne ribe poput lososa, skuše, pastmke, sardina, inćuna(haringa) i sardine su bogate omega-3 masnim kiselinama koje poboljšavaju protok krvi u mozgu, potiču pamćenje i smanjuju rizik od kognitivnog propadanja.
Biljke koje su duboko i bogato obojene sadrže flavonoide, biljne spojeve koji takođe imaju zaštitni učinak na mozak.
- Sredozemna ishrana se pokazala korisnom za zaštitu mozga zbog visokog unosa svežeg voća, povrća, orašastih plodova, semenki, bilja, ekstra devičanskog maslinovog ulja, nemasnog mesa i sveže ribe - izjavila je profesorka Burjanova.
S druge strane, konzumiranje prerađene, slane, slatke i masne hrane ima suprotan učinak na naš mozak. Pušenje i preterano konzumiranje alkohola takođe imaju izuzetno negativne učinke na mozak.
- Hrana koja je visoko prerađena, bogata šećerom, lošim mastima i drugim spojevima može negativno uticati na zdravlje mozga - kaže profesorka Burjanova.
- Ta hrana uključuje prerađene mesne proizvode, slane grickalice, slatku hranu i pića, kao i neke prethodno pakirane obroke. Takvi proizvodi su bogati solju, koja može povećati krvni pritisak - rekla je profesorka.
- Istraživanja su pokazala da visok krvni pritisak u srednjim godinama može povećati rizik od razvoja demencije u kasnijem životu, posebno vaskularne demencije. Visok unos rafinisanog šećera može podsticati upalu i stres - neravnotežu između slobodnih radikala i antioksidanasa u krvi - što takođe može oštetiti moždane ćelije - dodala je.
LOSOS, SKUŠA I SRDELA
Originalna hrana za mozak. Masne ribe poput lososa, skuše, pastrmke, sardina, inćuna i srdele bogate su omega-3 masnim kiselinama koje podržavaju protok krvi do mozga, podstiču pamćenje i smanjuju rizik od kognitivnog propadanja.
Međutim, ako ne jedete masnu ribu redovno, omega-3 masne kiseline u obliku ALA se mogu naći u avokadu, orašastim plodovima, semenkama i biljnim uljima poput lanenog semena i maslinovog ulja, ili u obliku dodataka ishrani.
JAJA, MIRISNI BILJEM I ZELENI LISTOVI
Porodica osam B vitamina, poznatih kao B kompleks, igra ključnu ulogu u zdravlju mozga. Nalaze se u hrani poput integralnih žitarica, tamnozelenog lisnatog povrća, jaja, mesa, ribe, pasulja, mahunarki i sočiva, svi B vitamini imaju ulogu u podršci zdravlju mozga, delujući zajedno kako bi omogućili našim moždanim ćelijama da efikasnije funkcionišu.
Takođe, postoje neka početna istraživanja koja sugerišu da uzimanje omega-3 u kombinaciji sa vitaminima B može usporiti napredovanje smanjenja mozga kod osoba koje pokazuju rane simptome Alchajmerove bolesti.
PAMETNI VITAMINI
Nova generacija supstanci i dodataka ishrani koji poboljšavaju rad mozga, nazvani "nootropici", trenutno stiču popularnost. Novi dodaci ishrani sadrže vitamine B, omega-3 masne kiseline.
MASLINOVO ULJE, BROKOLI I ORASI
Hranjivi sastojak: Vitamin E Osiguravanje adekvatne količine vitamina E pomaže u zaštiti tela i mozga od štetnog delovanja slobodnih radikala. Brokoli, spanać, semenke, puter od oraha, orasi i tikvice, kao i maslinovo ulje, bogati su vitaminom E, antioksidansom koji pomaže neutralizaciji slobodnih radikala koji mogu oštetiti ćelije i tkiva.
LJUBIČASTI KUPUS, VIŠNJE, GROŽĐE
Hranjivi sastojak: flavonoide Biljke koje imaju duboku, bogatu boju sadrže flavonoide - biljne jedinjenja - koja takođe imaju zaštitni efekat na mozak.
MESO, MIRTI I SUVO VOĆE
Hranjivi sastojak: Gvožđe Nedostatak gvožđa - anemija - povezan je sa umorom i iscrpljenošću, ali takođe može doprineti magli u mozgu. Čak 27% žena ima nedostatak gvožđa.