NE, NIJE REČ O ŠOLJICI KAFE Svi smo čuli da je kofein loš za srce, ali bili smo u zabludi. Evo i zašto
Oprez!
Novo istraživanje objavljeno u “Žurnalu američkog koledža kardiologa” otkrilo je da kofein nije štetan po srce, kako se prethodno mislilo. Štaviše, ispostavilo se da je kofein dobar po naš najvažniji organ.
Kofein radi tako što daje više energije vašim ćelijama. Poznato je da kofein uzrokuje brži rad srca pa su zato mnogi verovali da je štetan po ovaj organ. Čak više od 80 odsto lekara u SAD preporučilo je pacijentima sa poremećajem srčanog ritma da ne uzimaju kofein.
S druge strane, kofein je antioksidant, a antioksidanti neutralizuju otpadne proizvode vaših svakodnevnih ćelijskih aktivnosti i smatra se da čuvaju zdravlje ćelija i tkiva na duži rok. Neki naučnici veruju da kofein produžava vek samog srčanog mišića.
Kardiolozi nemaju veliki dokaz da kofein uzrokuje poremećen srčani ritam. Mnoga istraživanja povezuju redovne konzumente kafe sa nižim nivoima fibrilacije srčanih pretkomora, mpoznatih i kao “a.fib”.
Fibrilacija srčanih pretkomora je uobičajena i podrazumeva iregularni srčani ritam koji povećava rizik od udara. Tretman podrazumeva lekove koji kontrolišu rad srca.
U novoj studiji, istraživači su se fokusirali na druge vrste aritmije, uključujući supraventrikularnu tahikardiju (SVT) i ventrikularnu fibrilaciju (v.fib.).
Nema istraživanja koja su otkrila vezu između kofeina i takvih srčanih ritmova, čak ni kod pacijenata koji su već imali obolelo srce usled udara ili srčane insuficijencije.
Ipak, važno je primetiti da neki pacijenti sa fibrilacijom srčanih pretkomora imaju negativan odnos sa kofeinom. Kod 25 odsto ljudi sa tom dijagnozom kofein, u stvari, može biti okidač abnormalnog ritma.
Kao i uvek, treba konsultovati lekara pre nego što načinite bilo kakve izmene u unosu određenih namirnica ili napitaka.
Ne više od tri šoljice kafe
Autori nove studije smatraju da kofein ne uzrokuje većinu aritmija. U stvari, oni ukazuju da regularno konzumiranje kafe štiti pacijente od fibrilacije srčanih pretkomora.
Ipak, na osnovu nekih podataka kod ispitivanja na životinjama, oni preporučuju da se dnevno u organizam unese najviše 300 miligrama kofeina, što je otprilike tri šolje kafe.
Ako su vaš izbor kafa ili čaj, imate sreće. Međutim, ako je reč o energetskim napicima, stvari stoje drugačije.
Dok su kafa i čaj relativno bezbedni, novo istraživanje ukazuje da većina energetskih pića nosi određeni rizik sa sobom.
Više istraživanja je do sada dalo preporuku protiv konzumiranja energetskih napitaka. Istraživači ukazuju da ovi napici mogu uzrokovati životno ugrožavajući srčani ritam i čak krvne ugruške.
Osim kofeina, energetski napici često sadrže i sastojke kao što su guarana, šećer i žen-šen, koji izgleda da pojačavaju reakciju tela na stimulans, uzrokujući još štetnije sporedne efekte, uključujući aritmiju.