OGROMAN PORAST BROJA ZARAŽENIH! Zaraza hara SRBIJOM, skoro svi novi slučajevi iz JEDNOG GRADA - Provetravanje, VAKCINA i stroga distanca
Ostanite kod kuće dok se ne potvrdi prava dijagnoza.
U poslednjim mesecima, Srbija je suočena s ozbiljnim problemom: povećanjem broja zaraženih od morbila. Prema najnovijem izveštaju Instituta za javno zdravlje "Batut", broj registrovanih slučajeva morbila od početka 2024. godine, zaključno sa 31. avgustom, dostigao je 348. Ovaj alarmantni porast dolazi u trenutku kada su se tokom avgusta meseca registrovala 93 nova slučaja. Od toga broja, čak 88 slučajeva zabeleženo je u Novom Pazaru, tri u Tutinu, dok su dva slučaja prijavljena u Beogradu.
Upozorenje zdravstvenih stučnjaka
Stručnjaci su zabrinuti zbog brzog širenja ovog zaraznog virusa, koji je pre nego što je vakcina postala dostupna bio česta pojava širom sveta. Morbile su bolest koja se prenosi kapljičnim putem i može izazvati teške komplikacije, uključujući upalu pluća, encefalitis i ozbiljne probleme sa očima.
Kako se prenose morbile?
Morbile su veoma zarazne i prenose se kapljičnim putem, što znači da se virus širi kada zaražena osoba kašlje, kija ili razgovara. Može se preneti i dodirivanjem kontaminiranih površina, a zatim dodirivanjem lica, posebno nosa i usta. Virus može preživeti u vazduhu i na površinama nekoliko sati, što dodatno povećava rizik od zaraze.
Simptomi morbila
Početni simptomi morbila obično uključuju visoku temperaturu, kašalj, curenje iz nosa i crvene oči. Nakon nekoliko dana, pojavljuje se karakteristični osip koji počinje na licu i vratu, a zatim se širi na ostatak tela. Osip može trajati do deset dana i može izazvati svrab i nelagodnost. Pored toga, moguće su komplikacije kao što su upala pluća i zapaljenje mozga, što može ozbiljno ugroziti zdravlje, posebno kod dece i osoba sa oslabljenim imunološkim sistemom.
Šta je neophodno da se suzbiju morbile?
1. Vakcinacija: Najefikasniji način zaštite od morbila je vakcinacija. MMR vakcina (koja pokriva morbile, mumps i rubeolu) je ključna za sprečavanje bolesti. Važno je da svi, posebno deca, prime ovu vakcinu u predviđenim rokovima kako bi se osigurala kolektivna imunizacija i sprečilo širenje virusa.
2. Obavezna prijava slučajeva: Svi slučajevi morbila treba da se prijave zdravstvenim vlastima kako bi se mogla sprovesti odgovarajuća epidemiološka ispitivanja i sprečili dalji slučajevi.
3. Obuka i edukacija: Edukacija o simptomima, preventivnim merama i značaju vakcinacije je ključna za podizanje svesti među roditeljima i zajednicom.
4. Praktikovanje higijene: Redovno pranje ruku, izbegavanje kontakta sa zaraženim osobama i održavanje higijene može pomoći u smanjenju prenosa virusa.
Povećanje broja slučajeva morbila u Srbiji predstavlja ozbiljnu pretnju javnom zdravlju. Pridržavanje preporuka stručnjaka, kao i vakcinacija, ključni su za suzbijanje širenja ove bolesti i zaštitu zajednice. Informisanje i edukacija su prvi korak ka prevenciji i obezbeđivanju zdravijeg okruženja za sve.