OPREZ! Ove zime u Srbiji NEOPHODNO je obratiti pažnju na OVE DVE BOLESTI: Mogu da budu veoma opasne, a evo MERA PREVENCIJE
Poslednjih nedelja registruje se pad broja obolelih od infekcije kovida.
Zima nosi niz sezonskih bolesti, uglavnom povezanih s izazovima hladnoće, leda i snega. Uslovi za širenje zaraza postoje tokom čitave godine, ali se pogoršavaju u hladnijim mesecima jer vreme stvara okolnosti koje hrane zarazu - boravak u zatvorenom prostoru s više mogućnosti za međusobnu razmenu mikroba.
Ćerka poznate VODITELJKE u BOLNICI zbog GRIPA: Lekari očekuju JAČI UDAR ove sezone, apeluju na 2 SIMPTOMA
JAMI POKAZALA LICE BEZ TRUNKE ŠMINKE: Iznenadićete se kad vidite kako pevačica zaista IZGLEDA! (FOTO)
Iz Svetske zdravstvene organizacije apelovali su na stanovništvo u Evropi da bude oprezno pred zimu zbog povećanja broja zaraženih korona virusom i sezonskim gripom.
„Nije vreme za opuštanje“, izjavio je regionalni direktor SZO za Evropu, Hans Kluge.
Na početku jeseni, evropski kontinent koji uključuje 53 zemlje, zajedno sa pojedinim državama u centralnoj Aziji ponovo je epicentar pandemije korona virusa, dok je istovremeno zabeležen i rast obolelih od sezonskog gripa.
„Vakcinacija ostaje jedno od naših najefikasnijih sredstava protiv gripa i korona virusa“, poručio je Kluge.
Sezonski grip ove godine stigao je nešto ranije u Srbiju - prvi slučaj je registrovan početkom novembra, dok je ranijih godina do prvih oboljevanja dolazilo uglavnom najmanje mesec dana kasnije, podaci su Instituta za javno zdravlje Dr Milan Jovanović Batut.
Treća godina pandemije korona virusa donela je i treći sudar kovida sa sezonskim gripom.
Prethodnih dana je svakodnevno registrovano više od 600 novoobolelih od korona virusa.
Kako razlikovati korona virus i grip?
Teško.
Grip ili influenca je virusno oboljenje organa za disanje, navodi se na sajtu Instituta Batut.
Kod sezonskog gripa od trenutka infekcije do pojave simptoma može proći od jednog do tri dana.
Temperatura kod zaraženih može biti viša od 40 stepeni Celzijusa, posebno u prva tri dana od zaražavanja, a uobičajeno je da ostane povišena četiri do šest dana.
Uobičajeni simptomi gripa su i groznica, malaksalost, glavobolja, bol u mišićima i zglobovima, kašalj, bol u grlu, pojačana sekrecija iz nosa i mogu biti vrlo slični pokazateljima zaraze korona virusom, navodi se na sajtu Zavoda za javno zdravlje Beograda.
Prvi sojevi korona virusa mogli su da se prepoznaju po tri najčešća simptoma: učestalom kašlju, groznici ili visokoj temperaturi i gubitku čula mirisa i ukusa.
Sa nastavkom pandemije i pojavom novih sojeva virusa stručnjaci su ustanovili još nekoliko pokazatelja zaraze, koji mogu biti vrlo slični i kod drugih respiratornih infekcija, poput malaksalosti, bola u mišićima, glavobolje, zapušenosti ili lučenja sluzi iz nosa, bola u grlu i gubitka apetita.
Podaci prikupljeni preko aplikacije ZOE kovid simptomi pokazali su da su ove pojave u prethodnom periodu bile i češće kod zaraženih od prvobitna tri simptoma - 83 odsto njih se žalilo na curenje iz nosa, 71 odsto na umor, 69 na bol u grlu, isti procenat na glavobolje i 68 odsto njih na kijanje.
Jedini pouzdan način da se uverite u to da li ste se zarazili korona virusom ili sezonskim gripom je test na kovid, piše Unicef.
Kako se zaštititi?
Četiri osnovne mere prevencije rizika od infekcije korona virusom:
- često pranje ruku sapunom
- prekrivanje usta i nosa maramicom ili savijenim laktom prilikom kašljanja i kijanja
- izbegavanje bliskog susreta sa zaraženima
- obraćanje lekaru u slučaju pojave najčešćih simptoma kovida