"Ova NAMIRNICA može smanjiti RIZIK OD RAKA za pola" - navodi studija univerziteta u Pensilvaniji
Naučnici su shvatili kako je najjača poveznica upravo između gljiva i prevencije raka dojke, a autori studije smatraju da se može raditi samo o činjenici da u istraživanju nisu bili posebno uključene druge vrste raka.
Hrana koju unosite u organizam utiče na zdravlje, ali to se ne odnosi samo na izbacivanje namirnica koje nisu zdrave. Istina je da preterivanje u slatkišima ili alkoholu može naštetiti zdravlju, ali postoje i one koje biste trebali jesti kako biste sačuvali zdravlje, a i smanjili šanse za razvoj zloćudnih bolesti na pola.
JEDITE GLJIVE
Naučnici sa univerziteta Penn State su bili odlučni u nameri da provere kako gljive mogu sprečiti nastanak raka. Proveravali su podatke 19000 pacijenata s rakom, analizirajući 17 studija. U zaključku stoji kako osobe koje su jele 18 grama gljiva svaki dan imaju i 45 posto manje šanse da će oboleti od raka, za razliku od onih koji ih nisu jeli. Autor studije, dr. John Richie je izjavio kako rezultati studije donose važan dokaz o njihovom učinku na prevenciju.
NAJBOLJI UTICAJ NA PREVENCIJU RAKA DOJKE
Naučnici su shvatili kako je najjača poveznica upravo između gljiva i prevencije raka dojke, a autori studije smatraju da se može raditi samo o činjenici da u istraživanju nisu bili posebno uključene druge vrste raka.
GLJIVE SADRŽE VREDNE NUTRIJENTE, VITAMINE I ANTIOKSIDANTE
Dokazano je da pojedine vrste gljiva (vrganji, šampinjoni, tartufi, shii-take i sl.) izlučuju sastojke koji imaju antikarcinogeno delovanje i supstance s antibiotičkim i imunostimulativnim delovanjem. Gljive se mogu pripremiti na gotovo bezbroj načina, a da ujedno zadrže odličan ukus i visoku hranjivu vrednost. Bogat su izvor belančevina (posebno šampinjoni i vrganji) sličnog sastava kao i belančevine životinjskog porekla pa mogu obogatiti prehranu vegetarijanaca i vegana.
Gljive su retka namirnica koja nudi vitamin D, nutrijent koji se ne nalazi lako u hrani koju obično jedemo. Razlog je taj što gljive mogu "upiti" vitamin D kada su izložene UV zracima. Na primer, jedna gljiva koja je stalno izložena UV zracima sadrži više od 100 posto preporučenog dnevnog unosa vitamina D. Gljive su odličan izvor selena, koji je esencijalni mineral koji u telu deluje kao antioksidans te štiti stanice od oksidativnog stresa, oštećenja nastalih delovanjem slobodnih radikala i tako nas štite od nastanka bolesti. Uz to on igra veliku ulogu u zaštiti imunološkog sustava.
I SAMO MALA PORCIJA JE DOVOLJNA
Ako ne možete postići unos od 18 grama u danu, možete ih jesti makar jednom nedeljno. Još jedna studija je potvrdila i kako i samo jedna porcija gljiva u nedelju dana može smanjiti rizik od razvoja raka. Ona se bavila proučavanjem 36.000 muškaraca kroz jednu deceniju i na kraju zaključila kako oni koji su jeli gljive jednom nedeljno imaju 8 posto manje šanse da će se kod njih razviti rak prostate. Oni koji su jeli gljive i 3 puta nedeljno, imaju čak 17 posto manje šanse za razvojem zloćudne bolesti.