OVO JE NOVA OZNAKA NA MESU U SRBIJI: Evo šta ona znači i da li ćete promeniti svoju kupovinu
U prodavnicama će se pojaviti nova oznaka "Proizvedeno u Srbiji" na mesu i proizvodima od mesa domaćeg porekla.
Već od danas, kada kupite meso, možete znati da li je poreklom iz Srbije. Zbog čega je to važno, kako će ova mera da utiče na domaću proizvodnju, ali i na kvalitet našeg mesa, otkrili su Nenad Budimirović iz Udruženja za stočarsku proizvodnju Privredne komore Srbije i profesor doktor Svetlana Stanišić, doktor fizičke hemije i stručnjak za ishranu.
KATASTROFA! Šta sve POJEDE za jedan OBROK - Miljana Kulić na DIJETI, primer kako se NE TREBA hraniti (VIDEO)
AKO STE PRELEŽALI KORONU, PRETI VAM TIHI INFARKT: Kardiolog upozorio na NAJRIZIČNIJU aktivnost
Često kupci komentarišu poreklo mesa koje kupujemo u prodavnicama, da li je iz Srbije ili je uvezeno i koliko je sveže, sve te nedoumice će od 1. aprila biti uklonjene sa novom oznakom "Proizvedeno u Srbiji".
- Kod mesa je veoma znacajna svežina i zato je veoma bitna informacija da meso nije transportovano mnogo kilometara - rekao je za RTS Branislav Raketić iz Ministarstva poljoprivrede, a prenosi Kurir.
- Dopuna pravilnika o deklarisanju doneta je početkom marta gde se dodatno označava poreklo mesa koje dolazi iz Srbije i da se posebno označavaju proizvodi od mesa koji sadrže više od 50 odsto mesa. Želja nam je da pomognemo našu domaću industriju. Ova vrsta informacije je veoma značajna za potrošača. Istraživanja pokazuju da je najbitnija cena, a odmah zatim i poreklo proizvodnje - kazao je Raketić.
Prema njegovim rečima, u obavezi će biti da se oznaka "Proizvedeno u Srbiji" koristi u maloprodajnim objektima.
Doktorka Svetlana Stanišić za "Jutro" na Prvoj otkrila je da danas nije lako prepoznati kvalitetno meso, kao i da se nada da će ova mera važiti i za sve ostale namirnice.
"Nije lako na pogled prepoznati kvalitetno meso. Ja se vrlo radujem tome što će biti obeleženi proizvodi iz Srbije, a iskreno se nadam da će to da važi za širi spektar, ne samo za meso. Kada su u pitanju biljne namirnice, one dosta gube na vitaminima kada se prenose. Dakle, nije isto kada ih transportujete na daljinu", rekla je doktorka i dodala:
"Drugo, ekološki je jako loše, troši se mnogo goriva. Treće, mi ne znamo kakvi su standardi te zemlje i kako je ta hrana odgajana tamo. Mi mnogo bolju kontrolu možemo da imamo nad lokalno proizvedenim namirnicima. Uslovi proizvodnje mnogo utiču na kvalitet i mesa i biljnih namirnica. Trećina hrane, verovali ili ne, propadne na putu do potrošača", rekla je dr Stanišić koja se potom osvrnula na slučaj u Nišu, gde su se deca otrovala hranom.