OBIČNO CRVENILO ILI ROZACEJA? Ako primetite ovo na svom licu, dobro obratite pažnju jer je problem možda mnogo veći nego što mislite...
Može se tretirati na više načina.
Koža je naš najveći organ koji ne predstavlja samo prvu liniju obrane od štetnih stvari iz okoline, već ima i važnu ulogu u detoksikaciji toksina iz tela. Stanje kože je odraz procesa koji se događaju unutar tela i svaka pojava na njoj, bilo da je reč o ekcemu, aknama ili simptomima rozaceje, predstavlja manifestaciju unutrašnjih problema.
Kako primanje vakcine protiv korone utiče na ciklus? Stručnjakinja objasnila ŠTA može da se dogodi! (VIDEO)
Koliko često smeš da koristiš pilulu za dan posle? Odgovor ginekologa će te iznenaditi! (VIDEO)
Zovu ga "JESENJA INFUZIJA": Čaj od ove biljke UKLANJA UMOR, odličan je kod pospanosti i NEDOSTATKA ENERGIJE
Rozaceja je rani signal da se nešto ozbiljno događa ispod površine
Neretko su promene na koži rani signal da se nešto ozbiljno događa “ispod površine“. Rozaceja (Rosacea) je hronična upalna bolest kože prepoznatljiva po crvenilu lica, vidljivim krvnim žilama i celim nizom drugih neprijatnih simptoma većinom lokalizovanih na licu.
Najčešće zahvata žene od 30-te do 50-te godina, svetle puti i osetljive kože. Sam uzrok nastanka predmet je brojnih rasprava, čak i u svetu funkcionalne medicine, ali ono što je sasvim jasno jeste to da je rozaceju potrebno posmatrati kao poremećaj celog organizma, a ne isključivo kože.
Genetska predispozicija je važan faktor razvoja bolesti, ali ne i nužno odlučujući. Sve je više dokaza koji rozaceju povezuju s disbiozom i infekcijama u probavnom sistemu, imunološkom disregulacijom, pa čak i neravnotežom hormona (posebno polnih hormona i hormona štitne žlezde).
HRANA
Zdravlje kože je odraz zdravlja creva.
Prisutnost disbioze ili manjka želudačne kiseline može da se prikaže upravo na koži, međutim u kontekstu rozaceje treba “kopati dublje“.
Pokazalo se kako osobe sa rozacejom često imaju i prisutan SIBO (bakterijsko prerastanje tankog creva) i uspešna terapija SIBO sindroma može da dovede do značajnog poboljšanja simptoma. Ipak, sudeći prema naučnim studijama povezanost SIBO i rozaceje nije toliko snažna koliko je, na primer, jaka povezanost između infekcije bakterijom Helicobacter pylori i rozaceje.
Smatra se kako H.pylori može da podstakne imunološki sistem na proizvodnju velikog broja upalnih stvari koje uzrokuju pogoršanje stanja kože, pa stručnjaci ističu kako je eradikacija H.pylori važan korak u terapiji. Iako je potrebno da se sprovede još studija, kod obolelih od rozaceje svakako valja razmotriti mogućnost da je H.pylori pridonoseći činilac.
DIJETA
Do danas je identifikovano nekoliko namirnica koje su najčešći okidači bolesti poput mleka i mlečnih proizvoda, alkohola, ljute hrane, čokolade, umaka od soje, kvasca kao i vruća hrana i napitci.
Ipak, koja će hrana da izazove simptome je strogo individualno, zbog čega je u slučaju ove hronične kožne bolesti najmudrije da vodite dnevnik ishrane.
Zbog upalne komponente rozaceje te činjenice da se intolerancija na hranu ne mora očitovati samo na koži ponekad je potrebno da sprovedete i eliminacijsku dijetu ili učinite test intolerancije na hranu. Problematične namirnice je potrebno da izbacite iz ishrane.
Mediteranska ili vegetarijanska ishrana u koju su uključene riba i plodovi mora mogu uveliko da koristite obolelima. Važno je da se na jelovniku redovno imate namirnice bogate cinkom, vitaminom A, antioksidansima, vlaknima te omega-3 masnim kiselinama.
Kada je reč o dodacima ishrani, potreban je strogo individualni pristup budući da njihova primena zavisi od stanja organizma. Najčešće se koriste probavni enzimi i probiotici koji će dati podršku probavnom sistemu, zatim omega -3 masne kiseline i kurkumin za smanjenje upale, kao i cink kao potpora imunitetu i zdravlju kože.
STRATEGIJE
Budući da je rozaceja je hronično upalno stanje. A kada se koža upali, to je jasan signal da postoji upala i još negde u organizmu. Uspešna strategija lečenja podrazumeva identifikaciju i otklanjanje uzroka upale, bilo da je reč o neadekvatnoj prehrani, nutritivnim deficitima, lošem zdravlju creva, stresu ili nečem drugom.
Osim protuupalne ishrane i ciljanih dodataka ishrani, važne terapeutske strategije kada je u pitanu rozaceja uključuju:
-Rad na uravnoteženju hormona (hormoni nadbubrežne žlezde, štitne žlezde, polni hormoni)
-Poboljšanje probavne funkcije i mikrobioma creva
-Izbacivanje okidača iz hrane
-Smanjenje spoljnih okidača poput izlaganja suncu
-Podrška imunološkom sistemu