Sezona gripa u pandemiji korone: Lekari savetuju KAKO DA RAZLIKUJETE SIMPTOME i ZAŠTITITE DECU
Tu su i drugi virusi
I dok se epidemiološka situacija sa kovidom sve više usložnjava, pojedini epidemiolozi i infektolozi upozoravaju na to da postoje nagoveštaji da bi ove jeseni sezona gripa mogla da bude ozbiljnija u odnosu na prošlu godinu.
Pošto i jedan i drugi virus, ali i druge respiratorne virusne infekcije izazivaju slične simptome, logično je što se pitate kako možete da znate koji je virus u pitanju i kako da pomognete detetu koje se razbolelo, kao i da li i kada treba da ga povedete doktoru.
DOKTOR UPOZORAVA! OVE AKTIVNOSTI utiču na seksualnost i NEOPHODNE su za očuvanje zdravlja!
Započnite dan šoljom ovog napitka i ZABORAVITE NA VIRUSE: Jutarnji eliksir za jak imunitet! (RECEPT)
I sezonski grip (influenca tipa A i influenca tipa B) i COVID-19, odnosno korona virus su veoma zarazni i imaju slične simptome, jer oba virusa izazivaju respiratorne bolesti.
Tipični simptomi virusa gripa su povišena temperatura, kašljanje, bol u grlu, bol u mišićima, glavobolja, zapušen ili nos koji curi, umor, a kod dece ponekad i povraćanje i dijareja. Većina dece se od gripa oporavi za manje od dve nedelje, osim u slučajevima kada dođe do komplikacije bolesti.
Što se tiče virusa COVID-19, doktori još uvek pokušavaju da sklope čitavu sliku simptoma i njihove težinu. Do sada, simptomi kod pacijenata variraju od blagih do veoma teških. Simptomi koji se javljaju su: povišena temperatura, suv kašalj, otežano disanje, slabost. Glavobolja, bol u grlu, abdominalni bolovi i dijareja su zabeleženi među do sada prijavljenim simptomima, ali su oni ređi.
Simptomi gripa se obično javljaju iznenada, pa možemo reći da se po tome grip može ralikovati od korona virusa.
Ukoliko dete ima simptome respiratorne infekcije, preporuka je da se najpre javite telefonom i opišete simptome koje dete ima. Ako na osnovu toga bude postojala bilo kakva sumnja da je dete obolelo od virusa COVID-19, u domu zdravlja će biti pripremljeni posebni uslovi za dolazak pacijenta, kako bi bila umanjena mogućnost za širenje virusa.
Dosadasnji podaci pokazuju da deca imaju manji rizik za infekciju korona virusom u odnosu na odrasle.
Ukoliko dete ima blage respiratiorne simptome, nema visoku temperaturu i dobro se oseća, preporuka je da ono ostane kod kuće i da se izoluje od druge dece i starijih ukućana.
Roditelji bi trebalo da prate stanje deteta, temperaturu koja prelazi 38,5 °C da spuštaju paracetamolom, da detetu čiste nos i da mu obezbede redovan unos tečnosti.
Ukoliko roditelji primete da se detetu skratio dah i da otežano diše, da je klonulo i da nema energije, trebalo bi odmah da kontaktiraju hitnu medicinsku službu.