DOKTORKA UPOZORILA: Ovo je JEDINI način da se u potpunosti ZAŠTITITE od POLNIH BOLESTI
Neke od polnih bolesti u Srbiji su se utrostručile, a neke duplirale.
Uporedo sa užitkom koje donosi sekusalni odnos, raste i opasnost koju on nosi sa sobom. Opasnost od polne bolesti.
Polne bolesti tj. venerične bolesti i virusi koji ih izazivaju, u današnje vreme šire se brzinom šumskog požara i potrebno je preduzeti određene korake kako bismo se zaštitili.
DOKAZANO: DOJENJE može smanjiti rizik od SRČANOG I MOŽDANOG UDARA kod majki
Ovaj domaći napitak je prava IMUNITETSKA BOMBA: Jednostavno ga SAMI PRIPREMITE
Polno prenosive bolesti su infektivne bolesti koje se prenose bilo kojom vrstom seksualnog odnosa, bilo vaginalnim, bilo analnim.
"Tradicionalne‘" polno prenosive bolesti su gonoreja, sifilis, meki šankr i venerični limfogranulom.
Ipak, postoje i druge bolesti koje se mogu preneti polnim kontaktom. To su: Virusne infekcije: AIDS, genitalni herpes, hepatitis B, hepatitis C, genitalne bradavice. Bakterijske infekcije: hlamidija. Gljivične infekcije: kandidijaza. Protozoalne infekcije: trihomonijaza.
Razgovarali smo sa doktorkom Emilijom Ivančajić koja je i menadžer u zdravstvu o ovoj temi. Ona je pre više meseci sa par studentkinja pokrenula platformu koja se trudi da na zanimljiv nač in edukuje mlade upravo o polnim bolestima i zaštiti.
Najveći broj obolelih od sifiliska, gonoreje i hlamidizajze registrovan je među mladim osobama uzrasta od 20 do 39 godina
- U Srbiji je broj obolelih od sifilisa utrostručen, a broj obolelih od gonoreje dupliran, prema Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut-u". Takođe je problem što se mladi neretko odlučuju da se sami leče ili imaju strah od posete lekaru pa mnogi slučajevi ne ostaju zavedeni - rekla je doktorka.
Mladi o polnim bolestima najviše pričaju sa svojim vršnjacima
- Prema našem saznanju i rezultatima ankete koju je popunilo više od 700 srednjoškolaca, oni najviše pričaju sa svojim vršnjacima i prijateljima, što nije dobro jer prijatelji obično imaju jednako znanje o polnim bolestima i seksualnom zdravlju kao i oni, ili imaju pogrešne informacije. Pored toga se vrlo često edukuju na internetu i na portalima. Najmanji procenat mladih odlazi kod lekara ili zdravstvenih radnika po stručne savete, a samo nekolicina razgovara sa roditeljima na ovu temu iz straha da će biti odbačeni, osramoćeni ili prekoreni zbog svojih pitanja - zaključuje doktorka Ivančajić.
Apstinencija jedini način potpune zaštite
Jedini način da se potpuno zaštitite od polnih bolesti jeste apstinencija, odsnosno uzdržavanje od sekusalnih odnosa. Ovde mislimo na uzdržavanje od vaginalnog, oralnog i analnog seksualnog odnosa. Pored toga možete koristiti kondom koji je pored apstinencije najbolja zaštita od seksualno prenosivih bolesti kada se koristi na pravilan način. Osim toga možete voditi računa da redovno posećujete doktora, da ne ignorišete simptome koji vam se mogu javiti, da budete upoznati sa seksualnom istorijom svojih partnera i da vodite računa o svom seksualnom zdravlju.
Svaka 25.osoba na svetu ima neku polnu bolest
- Na dnevnom novu se javi čak milion novih seksualno prenosivih infekcija. Tako se na godišnjem nivou razvije više od 376 miliona novih slučajeva četiri infekcije - hlamidije, gonoreje, trihomonijaze i sifilisa. U Srbji je prilično sličan slučaj. Hlamidija je najčešća polno prenosiva bolest, jedan od razloga za ovu pojavu je i taj što vrlo često ne mora davati nikakve simptome kod obolelog i ustanovljuje se tek u poznom stadijumu. Takođe moram reći da skoro svaka seksualno aktivna osoba tokom života može biti inficirana HPV virusom, koji može biti uzorčnik raka grlića materice. Zbog čega još jednom ističem važnost redovnih kontrolnih pregleda i poseta ginekolgu - savetuje doktorka.