Osećate UMOR, ISCRPLJENOST i NENASPAVANI STE ?! Ne zanemarujte simptome - evo šta vam se dešava
Dešava se prolećni umor, pojava koja iz godine u godinu pogađa svakog desetog stanovnika planete
Cele zime smo jedva čekali proleće da konačno „prodišemo“ i malo se razmrdamo posle teške hrane, pasivnog sedenja u kući i tmurnog vremena. I sad kad je proleće uslišilo našu želju, opet se isto osećamo: umorno, neispavano, iscrpljeno, nervozno, teško nam padaju dnevne aktivnosti... Čak ni ovo sunce što nije „zubato“ nikako da nam da tu energiju koja nam fali. Pa šta se, pobogu, sad dešava?!
Dešava se prolećni umor, pojava koja iz godine u godinu pogađa svakog desetog stanovnika planete. To stanje je posledica načina života tokom jeseni i zime, „teških“ godišnjih doba, kada je premalo sunčeve svetlosti, a previše masne i teške hrane, bez dovoljno vitamina i minerala. Fizička aktivnost je svedena na minimum ili je nema, što prouzrokuje pad energije. Zato proleće dočekamo umorni.
Ipak, uz sitne izmene u načinu ishrane i uz nekoliko vežbi, vrlo brzo ćete se „probuditi“.
Počnite od hrane. Zaboravite teška, kalorična, teško svarljiva jela. U ishranu unesite sveže voće i povrće (zeleniš je uveliko na pijacama), lagano spremljeno meso, bez teških sosova i začina, ribu pod obavezno jedite bar dva do tri puta nedeljno, a voće neka vam bude uvek pri ruci. Pijte tečnost, bar dva litra dnevno, izbacite gazirana zašećerena pića, a ako vam se baš pije nešto što nije voda, cedite voće ili napravite nezaslađeni čaj.
Naravno, desiće se da vam se prijede nešto slatko, posebno ako je organizam navikao na slavske i praznične đakonije u vidu sitnih kolača i teških torti. Ne treba da se lišavate ničega, samo birajte zdravije opcije, birajte Wellness. Dobro je rešenje i kao užina, ali i kao doručak uz jedan zdrav voćni smuti u domaćoj radinosti.
Kad promenite način ishrane, osetićete se bolje, agilnije i lakše. Paralelno sa tim promenama, uvedite i laganu fizičku aktivnost. Šetnja u prirodi je uvek najbolji lek za sve, a trčanje dokazano produžava život. Naučnici sa Univerziteta Brigam Jang preporučuju da žene džogiraju do 30 a muškarci do 40 minuta dnevno, pet dana nedeljno. Trčanje pozitivno deluje na rad mišića i srca, ali je i prirodni antidepresiv (šta ćete bolje protiv prolećnog umora) jer luči hormon sreće pod nazivom endorfin.
Osim šetnje i trčanja, preporučljiva je i joga koja umirujuće deluje na čitav organizam i koja je vrlo efikasan saradnik protiv umora. Samo dve lagane vežbe ujutru ili uveče ili u kombinaciji sa šetnjom, trčanjem ili fitnesom, podići će vaš duh na zavidan nivo i više ništa neće moći da spreči vaše radovanje najlepšem godišnjem dobu.
I, na kraju, gricnite dobar osećaj koji se vidi.