Осећате УМОР, ИСЦРПЉЕНОСТ и НЕНАСПАВАНИ СТЕ ?! Не занемарујте симптоме - ево шта вам се дешава
Дешава се пролећни умор, појава која из године у годину погађа сваког десетог становника планете
Целе зиме смо једва чекали пролеће да коначно „продишемо“ и мало се размрдамо после тешке хране, пасивног седења у кући и тмурног времена. И сад кад је пролеће услишило нашу жељу, опет се исто осећамо: уморно, неиспавано, исцрпљено, нервозно, тешко нам падају дневне активности... Чак ни ово сунце што није „зубато“ никако да нам да ту енергију која нам фали. Па шта се, побогу, сад дешава?!
Дешава се пролећни умор, појава која из године у годину погађа сваког десетог становника планете. То стање је последица начина живота током јесени и зиме, „тешких“ годишњих доба, када је премало сунчеве светлости, а превише масне и тешке хране, без довољно витамина и минерала. Физичка активност је сведена на минимум или је нема, што проузрокује пад енергије. Зато пролеће дочекамо уморни.
Ипак, уз ситне измене у начину исхране и уз неколико вежби, врло брзо ћете се „пробудити“.
Почните од хране. Заборавите тешка, калорична, тешко сварљива јела. У исхрану унесите свеже воће и поврће (зелениш је увелико на пијацама), лагано спремљено месо, без тешких сосова и зачина, рибу под обавезно једите бар два до три пута недељно, а воће нека вам буде увек при руци. Пијте течност, бар два литра дневно, избаците газирана зашећерена пића, а ако вам се баш пије нешто што није вода, цедите воће или направите незаслађени чај.
Наравно, десиће се да вам се приједе нешто слатко, посебно ако је организам навикао на славске и празничне ђаконије у виду ситних колача и тешких торти. Не треба да се лишавате ничега, само бирајте здравије опције, бирајте Wellness. Добро је решење и као ужина, али и као доручак уз један здрав воћни смути у домаћој радиности.
Кад промените начин исхране, осетићете се боље, агилније и лакше. Паралелно са тим променама, уведите и лагану физичку активност. Шетња у природи је увек најбољи лек за све, а трчање доказано продужава живот. Научници са Универзитета Бригам Јанг препоручују да жене џогирају до 30 а мушкарци до 40 минута дневно, пет дана недељно. Трчање позитивно делује на рад мишића и срца, али је и природни антидепресив (шта ћете боље против пролећног умора) јер лучи хормон среће под називом ендорфин.
Осим шетње и трчања, препоручљива је и јога која умирујуће делује на читав организам и која је врло ефикасан сарадник против умора. Само две лагане вежбе ујутру или увече или у комбинацији са шетњом, трчањем или фитнесом, подићи ће ваш дух на завидан ниво и више ништа неће моћи да спречи ваше радовање најлепшем годишњем добу.
И, на крају, грицните добар осећај који се види.