U Srbiju se VRAĆA zaboravljena BOLEST, može biti SMRTONOSNA - Najčešći je KOŽNI OBLIK u vidu BUBULJICE, terapija traje VIŠE od mesec dana
Prvi simptomi lajšmanioze su opšta slabost, malaksalost i povišena temperatura. Ukoliko se bolest ne uoči na vreme, komplikacije, praćene krvarenjima i infekcijama, mogu biti smrtonosne - preneli su pojedini nasi mediji. Šta je zapravo lajšmanioza i koliko je opasna po nas? Ovo parazitarno oboljenje izaziva protozoa (jednoćelijski parazit) iz roda Lajšmanija (Leishmania).
Lajšmanioza je relativno nova bolest u našim krajevima, iako se smatra da postoji mnogo duže, samo je relativno skoro prvi put dijagnostikovana. Ova bolest nam je stigla sa Mediterana, gde je mnogo ranije otkrivena, a u Republici Hrvatskoj i Crnoj Gori predstavlja ozbiljnu pretnju za zdravlje ljudi i njihovih ljubimaca. Zbog pretežno nekarakterističnih simptoma, retko je pretraga usmerena u pravom smeru. Budući da simptomi najčešće ukazuju na otkaz unutrašnjih organa, dijagnostika se ne sprovodi do kraja, a zbog toga mnogi slučajevi ostaju neotkriveni.
Ovo mu je TREĆA ŽENA! Pre Mine i Danijele, Ognjen Amidžić bio u braku sa ovom poznatom lepoticom
Svi je GAZE, prepuna su ih DVORIŠTA, a ne znate KOLIKO je ova BILJKA LEKOVITA, odlična za KOŽU i celo telo
Ukoliko se ne leči adekvatno, bolest može biti smrtonosna u preko 95 odsto slučajeva.
Dr Slavica Maris, epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje, otkrila je u emisiji "150 minuta" na Prvoj da ova bolest ima tri faze.
"To je oboljenje koje spada u red zaboravljenih oboljenja i koje se prenosi ubodom zaraženih peščanih mušica. Uzročnik ove bolesti je protozoa, parazit, jednoćelijska životinja koja se zove lajšmanija. Imamo preko 20 vrsta lajšmanija koje mogu da izazovu oboljenje. Imamo preko 70 organizama koji mogu da budu rezervoari ove bolesti među kojima je i čovek. U najvećem procentu su to glodari, to su kanide. To je grupa životnja poput vuka, lisice, šakala, ali od domaćih je najčešće to pas koji može da bude domaćin ovog parazita", rekla je dr Maris i otkrila da bolest ne mora da ima simptome.
Tri oblika lajšmanijaza i simptomi
"Ova bolest ima tri različita oblika od kojih je najopasnija ta viscelarna lajmanijaza koja zahvata organe, pre svega jetru, slezinu i koštanu srž. Skoro uvek je smrtonosna ako se ne leči. Kod ove forme bolesti imamo povišenu temperaturu, uvećanu jetru i slezinu, imamo poremećaj u samim analizama krvi, poput anemije i smanjenja krvnih belih zrnaca i krvnih pločica", objasnila je dr Maris.
"Najčešći je kožni oblik koji nastaje kao bubuljica i koji se kasnije razvije u čir. Ima oblik vulkana, uzdignute ivice i unutrašnjost je krater. Treća forma se zove mukokutana, a zahvata sluzokože nosa, usta i ždrela i izaziva oštećenje ovih organa. Dijagnoza se postavlja mikroskopski, dokazivanjem ovih parazita, bilo iz krvi ili iz tkiva", objasnila je dr Maris.
Važno je naglasiti da je adekvatno lečenje ključno, posebno kod najtežih formi bolesti. Terapija traje oko 38 dana i zahteva specifične preparate, a važno je započeti je što pre. Takođe, zanimljivo je saznati da kožna lajšmanijaza može spontano da se zaleči, ali i da ostavi ružne ožiljke. Ove informacije ukazuju na kompleksnost bolesti i izazove u njenoj terapiji.
Srbija Danas