ZATVOR NA PUTOVANJU: Zbog čega ga imate i šta da radite da ga izbegnete?
Problemi sa konstipacijom i gasovima mogu da vam upropaste odmor.
Da li ste primetili da vam se poremeti probava svaki put kada otputujete? Grčevi, bolovi u stomaku, nadimanje, zatvor, gasovi, samo se neki od simptoma sa kojima se susrećemo kad smo na putu. Da, to je manje glamurozna strana odlaska na put, ali i cena koju morate da platite ukoliko volite da putujete.
Zašto imamo zatvor svaki put kada putujemo?
Izborite se sa upalnim procesima uz pomoć MANDARINA!
Rešite se brzo suvišnih kilograma: Napitak od grejpa, meda i jabukovog sirćeta
ŠOK! Jake mučnine u trudnoći za 50 odsto povećavaju rizik od autizma kod beba
Stručnjaci kažu da postoji niz faktora koji utiču na ovu pojavu.
- Reč je o poremećaju u uobičajenoj rutini na koju je naše telo naviklo - kaže dr Vilijam Čej, gastroenterolog - Najčešće zaboravljamo da uzmemo lekove za put, odnosno probiotike koji regulišu crevnu floru, a naša ishrana trpi promene. Na dan putovanja gotovo uvek jedemo brzu hranu, koja svakako nije dobra za optimalno funcionisanje creva.
Veoma bitan faktor je i spavanje. Noć pred put i tokom puta obično spavamo manje ili uopšte ne spavamo, što remeti "normalno" funkcionisanje našeg tela i uzrokuje konstipaciju (zatvor). Takođe, bitan faktor je i odlazak u drugu "vremensku zonu". Sve to remeti uobičajenu rutinu u kupatilu.
- Iako spavanje nije nužno povezano sa metabolizmom, ipak je reč o promeni rutine. Činjenica je da ste navikli da ustajete u određeno vreme ujutro i potom idete u toalet, što se poremeti prilikom putovanja - kažu američki stručnjaci.
Takođe bitni faktori, ukoliko putujete avionom, jesu i nadmorska visina i unos tečnosti. Ukoliko se nalazite na visini od 10.000 kilometara, vaša potreba za tečnošću je veća nego kada ste "na zemlji". Ukoliko ne pijete dovoljno vode, dolazi do dehidratacije organizma, zbog čega se između ostalog javljaju zatvor i nadutost.
Ali, uzroci konstipacije na putovanju nisu samo fizičke prirode. Za mnoge ljude je putovanje avionom stresno, a stres pogoršava gastro-intestinalne tegobe. Zatvor je samo jedna od njih.
SPAVANJE MOŽE DA VAM SPASE ŽIVOT: Manje od šest sati sna je opasno!
Razlog više da se čuvate krpelja! Da li ste znali da izazivaju i alergiju na MESO?
OTEŽANO DISANJE, MIŠIĆNA NAPETOS: Ovo su simptomi bolesne kičme koja UGROŽAVA unutrašnje ORGANE!
Pored probiotika koji se najčešće preporučuju (mada po mišljanju američkih stručnjaka i nisu najefikasnije rešenje), treba uzimati dosta voća, ali i magnezijum koji deluje kao laksativ.
Kad je reč o namirnicama koje treba izbegavati, prva na listi je alkohol. Alkohol dehidrira organizam, što vodi u konstipaciju. Takođe, poželjno je izbegavati hranu koja izaziva gasove poput mleka, pšenice, belog i crnog luka, i to najmanje 12 sati pre leta.