Plašite se GOJENJA nakon PRESTANKA PUŠENJA? Ovo su TRIKOVI kako preživeti "KRITIČNI PERIOD"
Verovali ili ne, ali nauka je objasnia šta se krije iza ovog čudnog fenomena!
Nedavna studija o kojoj piše portal "Jedi ovo" dokazala je da bi krivac za sve mogao da bude upravo naš mozak koji žudnjom za nezdravom hranom želi da nadomesti nagli nedostatak nikotina u organizmu.
- Istraživali smo da li prozrokuje akutni nedostatak nikotina povećan unos nezdrave hrane i kako su u sve to uključeni receptori zaduženi za olakšavanje stresa - rekao je psiholog Mustafa al’Absi.
Stručnjak objašnjava: Evo zašto je PROBIOTIK obavezan uz antibiotik!
MADONA ZGROZILA SVE: Nove fotke na Instagramu su najblaže rečeno skandalozne (FOTO)
NEŽNO I LEPO LICE: Napravite OVE MASKE od belanaca i dobićete prelepu i glatku kožu!
Duvanski dim sadrži preko 3.000 komponenti, uključujući i otrovne, mutogene i preko 40 poznatih kancerogenih supstanci. Kada duvansko lišće sagori, izvestan broj supstanci se oslobađa, uključujući i nikotin.
Nikotin je alkaloid koji se nalazi u biljci Nicotiana tabacum. Prvi put je izolovan davne 1828. godine. Predstavlja snažnu psihoaktivnu supstancu koja stvara zavisnost. Dakle, pušenje duvana je biološki proces zavisnosti, ne samo navika.
Mnogi bivši pušači tvrde da prestanak pušenja znači i povećanje telesne težine, što je delimično tačno, jer je sklonost ka gojaznosti u tom slučaju prvenstveno posledica "nervozne" gladi, povezane s nikotinskom apstinencijom. Dakle, ustima se više ne prinosi cigareta već sve češće hrana kako bi se zadovoljila "oralna gestikulacija".
Ponekad se iza napadi gladi skriva žeđ. Zato je najbolje uzeti čašu vode ili neki biljni čaj bez dodatka šećera ili sveže isceđenu pomoranđu. Čak i onda ako je vaša potreba bila zaista glad - stomaku ste dali da ipak nešto "radi" i samim tim ćete jesti količinski manje.
- Istraživanje je pokazalo da je moguće da ljudi posežu za kaloričnom hranom da bi smanjili negativne posledice i stres koji dolazi s nedostatkom nikotina prilikom prestanka pušenja - kaže Al’Absi.
U trenucima krize, kratka šetnja oko bloka zgrada, nekoliko spratova stepenicama ili šetnja pored reke, pomoći će da se nadišete i ponovo sredite misli.
Izbegavajte sve namirnice koje podstiču želju za cigaretom (kafa, alkohol, slatkiši…). Konzumirajte one za kojima pušači obično ne osećaju potrebu zbog oštećenih centara za ukus i miris (voće, povrće, integralni hleb).
Prvih mesec dana će vas verovatno mučiti loše varenje hrane, opstipacija (zatvor), jer nema duvanskog podsticaja crevima. Tada treba piti dosta tečnosti, pre svega negazirane vode, biljnih čajeva (nana, zeleni čaj, majčina dušica, rtanjski).
Takođe, treba povećati unos biljnih vlakana da bi se ublažila neodoljiva potreba za cigaretom i ujedno sprečio moguć zatvor (posebno ako ujutru postoji navika: doručak, cigareta uz kafu, a zatim odmah odlazak u toalet). Uživajte u aromi i finom mirisu kafe bez cigarete!