Плашите се ГОЈЕЊА након ПРЕСТАНКА ПУШЕЊА? Ово су ТРИКОВИ како преживети "КРИТИЧНИ ПЕРИОД"
Веровали или не, али наука је објасниа шта се крије иза овог чудног феномена!
Недавна студија о којој пише портал "Једи ово" доказала је да би кривац за све могао да буде управо наш мозак који жудњом за нездравом храном жели да надомести нагли недостатак никотина у организму.
- Истраживали смо да ли прозрокује акутни недостатак никотина повећан унос нездраве хране и како су у све то укључени рецептори задужени за олакшавање стреса - рекао је психолог Мустафа ал’Абси.
Стручњак објашњава: Ево зашто је ПРОБИОТИК обавезан уз антибиотик!
МАДОНА ЗГРОЗИЛА СВЕ: Нове фотке на Инстаграму су најблаже речено скандалозне (ФОТО)
НЕЖНО И ЛЕПО ЛИЦЕ: Направите ОВЕ МАСКЕ од беланаца и добићете прелепу и глатку кожу!
Дувански дим садржи преко 3.000 компоненти, укључујући и отровне, мутогене и преко 40 познатих канцерогених супстанци. Када дуванско лишће сагори, известан број супстанци се ослобађа, укључујући и никотин.
Никотин је алкалоид који се налази у биљци Ницотиана табацум. Први пут је изолован давне 1828. године. Представља снажну психоактивну супстанцу која ствара зависност. Дакле, пушење дувана је биолошки процес зависности, не само навика.
Многи бивши пушачи тврде да престанак пушења значи и повећање телесне тежине, што је делимично тачно, јер је склоност ка гојазности у том случају првенствено последица "нервозне" глади, повезане с никотинском апстиненцијом. Дакле, устима се више не приноси цигарета већ све чешће храна како би се задовољила "орална гестикулација".
Понекад се иза напади глади скрива жеђ. Зато је најбоље узети чашу воде или неки биљни чај без додатка шећера или свеже исцеђену поморанђу. Чак и онда ако је ваша потреба била заиста глад - стомаку сте дали да ипак нешто "ради" и самим тим ћете јести количински мање.
- Истраживање је показало да је могуће да људи посежу за калоричном храном да би смањили негативне последице и стрес који долази с недостатком никотина приликом престанка пушења - каже Ал’Абси.
У тренуцима кризе, кратка шетња око блока зграда, неколико спратова степеницама или шетња поред реке, помоћи ће да се надишете и поново средите мисли.
Избегавајте све намирнице које подстичу жељу за цигаретом (кафа, алкохол, слаткиши…). Конзумирајте оне за којима пушачи обично не осећају потребу због оштећених центара за укус и мирис (воће, поврће, интегрални хлеб).
Првих месец дана ће вас вероватно мучити лоше варење хране, опстипација (затвор), јер нема дуванског подстицаја цревима. Тада треба пити доста течности, пре свега негазиране воде, биљних чајева (нана, зелени чај, мајчина душица, ртањски).
Такође, треба повећати унос биљних влакана да би се ублажила неодољива потреба за цигаретом и уједно спречио могућ затвор (посебно ако ујутру постоји навика: доручак, цигарета уз кафу, а затим одмах одлазак у тоалет). Уживајте у ароми и фином мирису кафе без цигарете!