Dnevnica i do 7000 dinara! Odlična šansa za dodatnu zaradu, a treba samo da položite ispit
Tokom vikenda u Srbiji i Svetu obeležen je Svetski dan vodiča, a da bi se neko zaista i zvao vodičem u Srbiji, potrebna mu je licenca.
Vlada veliko interesovanje, ali je poznato da mnogi odustaju nakon prvih testova. Iako turistima deluje inspirativno, prema rečima Borisa Tota, koji je stekao zvanje turizmologa i turističkog vodiča, iza svakog profesionalca su godine odricanja, priprema i učenja. Kada je neko zaposlen u turističkoj agenciji to ne znači i da je vodič.
DOBRO PLAĆEN POSAO, A NIKO NEĆE DA RADI: U Srbiji je lakše nabaviti modernu mašinu nego dobrog drvoseču!
Plate su OGROMNE, ali rade i po STO SATI bez prekida: Evo kako su gejmeri hobi pretvorili u UNOSAN POSAO
ZA POČETAK DOVOLJNE SAMO TRI KOŠNICE! Evo koliko je novca potrebno da bi se započeo PČELARSKI BIZNIS
Tot kaže da turistički vodič, ako želi da radi samostalno, ima pravo da bude preduzetnik.
- U tom slučaju su dužni da plaćaju porez i doprinose. Frilenseri su otvoreni za svaku agenciju, ali moraju da imaju ugovor sa agencijama – kaže Tot.
U manjim gradovima vodiči obično imaju stalni posao pored kojeg su angažovani za vođenje. Registrovani kao privrednici mogu solidno da žive od zarade, a oni kojima je to dopunski posao, po turi imaju dnevnicu od dve do sedam hiljada dinara. Pojedinci su i bolje plaćeni, ali ima i onih koji pristaju da "za 3000 budu ceo dan vodiči na dabldekeru", što na prvi pogled nije loše, ali, taj novac nije dovoljan za tri obroka, rad, organizaciju, brigu i edukaciju.
U većim gradovima su veće dnevnice.
- Lokalni vodič u većem gradu u Srbiji za klasično razgledanje grada za strance može da dobije 40 do 50 evra. Za celodnevbno angažovanje 60 do 70. Istovremeno, u Budimpešti vodič za dva sata dobije 80 evra, a za ceo dan 150. A Austriji vodiči za dva sata dobijaju oko 150 evra, a za ceo dan 300, dok se u Italiji nekoliko sati plaća 200 evra, a ceo dan i više od 300 evra – kaže turistički vodič i turizmolog.
Zarade u agencijama su prosečne, zavise od agencije do agencije, a uz bolju platu idu i veće obaveze, naročito u većim agencijama. Kreću se od oko 50000 dinara, ali to ne važi za vodiče, "jer njihov rad i zaradu ne treba mešati". Ako je vodič ujedno i službenik u ugovoru u radu se ne navodi rad vodiča, već to spada u odvojen posao.
Da bi neko bio turistički vodič u Srbiji mora da ima najmanje završenu srednju školu i položen ispit pri Ministarstvu za turizam, trgovinu i telekomunikacije.
- U stranim državama, Italiji ili Austriji, taj kurs traje dve do tri godine i bazira se isključivo na određene gradove. Lokalni vodič u Veneciji nema pravo da vodi u Firenci. Kod nas kurs traje godinu dana i potrebno je da se osim maternjeg jezika govori još jedan strani jezik, a prednost je ako se govori više jezika. Polaže se teorijski deo i praktični. Mora se detaljno i dobro poznavati Srbija, njena istorija, geografija, gradovi – kaže Tot.
Dobar turistički vodič je najčešće onaj koji ima završen fakultet iz oblasti istorije umetnosti, ili religije. I pored toga edukacija ne prestaje.
- Turistički vodič ne uči samo iz knjiga, već i na terenu mora da prepozna prostor, maršutu, da ume da usmeri druge. Smatra se da mora da bude harizmatičan i da ima osobine koje će mu pomoći da privuče slušaoce. Na radnom stolu ima mnogo knjiga, mapa, bajke, anegdote. Literatura je dostupna, ali treba znati izabrati pravu – kaže Tot.
Mnogi već rade u agencijama i naknadno završavaju kurs za vodiča. U svakoj državi turistički vodiči moraju biti državljani te države i ako možda nisu, moraju posedovati licencu te države. Tako osoba koja ima srpsku licencu nema pravo da govori na tlu Italije.
Vodiči se uglavnom specijalizuju za određene teme i regione. Tot voli da sarađuje sa lokalnim vodičima iz Srbije, jer oni koji rade na Zlatiboru sigurno bolje znaju taj kraj od njega kome su sve priče Subotice i okoline u malom prstu. Zato lokalni vodiči imaju prednos u odnosu na druge krajeve u kojima žive. Znaju zanimljivosti kojih nema u knjigama, a ta vrsta znanja je najinteresantnija turistima.
- Primećujem da svi vodiči imaju specifičan stil odevanja, a najvažnije je da budu uredni i pristojni. Mnoge agencije imaju i uniforme. Licenca mora da bude istaknuta – ističe Tot i dodaje da vodič mora dobro da vlada znanjem.
ČIKA JOCA NAPRAVIO DVA MILIONA OPANAKA: Najstariji i jedini opančar u Timočkoj Krajini radi kao u najboljim godinama!
POČELA IZGRADNJA FABRIKA ČOKOLADE: Siguran posao dobiće stotinak Novosađana
Suva rebarca, slanina i pršuta, CELO SELO MIRIŠE NA NAŠE PROIZVODE: Trifunovići su pravi majstori svog zanata! (FOTO)
Čovek koji je postao posao: Četiri lekcije kojima nas uči kultni film, o tome kako ne treba raditi!
Za ribnjak porodice Milutinović ZNA CELA SRBIJA: Evo šta kažu - da li se ISPLATI ovaj biznis?