Дневница и до 7000 динара! Одлична шанса за додатну зараду, а треба само да положите испит
Током викенда у Србији и Свету обележен је Светски дан водича, а да би се неко заиста и звао водичем у Србији, потребна му је лиценца.
Влада велико интересовање, али је познато да многи одустају након првих тестова. Иако туристима делује инспиративно, према речима Бориса Тота, који је стекао звање туризмолога и туристичког водича, иза сваког професионалца су године одрицања, припрема и учења. Када је неко запослен у туристичкој агенцији то не значи и да је водич.
ДОБРО ПЛАЋЕН ПОСАО, А НИКО НЕЋЕ ДА РАДИ: У Србији је лакше набавити модерну машину него доброг дрвосечу!
Плате су ОГРОМНЕ, али раде и по СТО САТИ без прекида: Ево како су гејмери хоби претворили у УНОСАН ПОСАО
ЗА ПОЧЕТАК ДОВОЉНЕ САМО ТРИ КОШНИЦЕ! Ево колико је новца потребно да би се започео ПЧЕЛАРСКИ БИЗНИС
Тот каже да туристички водич, ако жели да ради самостално, има право да буде предузетник.
- У том случају су дужни да плаћају порез и доприносе. Фриленсери су отворени за сваку агенцију, али морају да имају уговор са агенцијама – каже Тот.
У мањим градовима водичи обично имају стални посао поред којег су ангажовани за вођење. Регистровани као привредници могу солидно да живе од зараде, а они којима је то допунски посао, по тури имају дневницу од две до седам хиљада динара. Појединци су и боље плаћени, али има и оних који пристају да "за 3000 буду цео дан водичи на даблдекеру", што на први поглед није лоше, али, тај новац није довољан за три оброка, рад, организацију, бригу и едукацију.
У већим градовима су веће дневнице.
- Локални водич у већем граду у Србији за класично разгледање града за странце може да добије 40 до 50 евра. За целодневбно ангажовање 60 до 70. Истовремено, у Будимпешти водич за два сата добије 80 евра, а за цео дан 150. А Аустрији водичи за два сата добијају око 150 евра, а за цео дан 300, док се у Италији неколико сати плаћа 200 евра, а цео дан и више од 300 евра – каже туристички водич и туризмолог.
Зараде у агенцијама су просечне, зависе од агенције до агенције, а уз бољу плату иду и веће обавезе, нарочито у већим агенцијама. Крећу се од око 50000 динара, али то не важи за водиче, "јер њихов рад и зараду не треба мешати". Ако је водич уједно и службеник у уговору у раду се не наводи рад водича, већ то спада у одвојен посао.
Да би неко био туристички водич у Србији мора да има најмање завршену средњу школу и положен испит при Министарству за туризам, трговину и телекомуникације.
- У страним државама, Италији или Аустрији, тај курс траје две до три године и базира се искључиво на одређене градове. Локални водич у Венецији нема право да води у Фиренци. Код нас курс траје годину дана и потребно је да се осим матерњег језика говори још један страни језик, а предност је ако се говори више језика. Полаже се теоријски део и практични. Мора се детаљно и добро познавати Србија, њена историја, географија, градови – каже Тот.
Добар туристички водич је најчешће онај који има завршен факултет из области историје уметности, или религије. И поред тога едукација не престаје.
- Туристички водич не учи само из књига, већ и на терену мора да препозна простор, маршуту, да уме да усмери друге. Сматра се да мора да буде харизматичан и да има особине које ће му помоћи да привуче слушаоце. На радном столу има много књига, мапа, бајке, анегдоте. Литература је доступна, али треба знати изабрати праву – каже Тот.
Многи већ раде у агенцијама и накнадно завршавају курс за водича. У свакој држави туристички водичи морају бити држављани те државе и ако можда нису, морају поседовати лиценцу те државе. Тако особа која има српску лиценцу нема право да говори на тлу Италије.
Водичи се углавном специјализују за одређене теме и регионе. Тот воли да сарађује са локалним водичима из Србије, јер они који раде на Златибору сигурно боље знају тај крај од њега коме су све приче Суботице и околине у малом прсту. Зато локални водичи имају преднос у односу на друге крајеве у којима живе. Знају занимљивости којих нема у књигама, а та врста знања је најинтересантнија туристима.
- Примећујем да сви водичи имају специфичан стил одевања, а најважније је да буду уредни и пристојни. Многе агенције имају и униформе. Лиценца мора да буде истакнута – истиче Тот и додаје да водич мора добро да влада знањем.
ЧИКА ЈОЦА НАПРАВИО ДВА МИЛИОНА ОПАНАКА: Најстарији и једини опанчар у Тимочкој Крајини ради као у најбољим годинама!
ПОЧЕЛА ИЗГРАДЊА ФАБРИКА ЧОКОЛАДЕ: Сигуран посао добиће стотинак Новосађана
Сува ребарца, сланина и пршута, ЦЕЛО СЕЛО МИРИШЕ НА НАШЕ ПРОИЗВОДЕ: Трифуновићи су прави мајстори свог заната! (ФОТО)
Човек који је постао посао: Четири лекције којима нас учи култни филм, о томе како не треба радити!
За рибњак породице Милутиновић ЗНА ЦЕЛА СРБИЈА: Ево шта кажу - да ли се ИСПЛАТИ овај бизнис?