Alchajmerova bolest
Alchajmer je najčešći uzrok demencije.
Alchajmerova bolest je neurološka bolest koja dovodi do postepenog propadanja mozga, dovodeći do problema sa pamćenjem i svakodnevnim funkcionisanjem. Najčešće se javlja kod osoba starijih od 65 godina.
Simptomi alchajmerove bolesti se javljaju postepeno, tokom perioda od nekoliko godina i variraju od osobe do osobe. Prvi simptomi su obično zaboravnost i konfuzija. Osoba teško donosi odluke, ima problem u prepoznavanju prijatelja i članova porodice i smanjeno razumevanja koncepta prostora i vremena. Ima poteškoća da obavlja svakodnevne aktivnosti, teškoće u baratanju novcem, donošenju odluka i održavanju lične higijene, nestabilno kretanje. Oboleli mogu razviti poremećaje u ponašanju, kao i psihičke probleme. Mogu razviti i socijalno neadekvatna ponašanja kao što su: razdražljivost, deluzije, agresivnost, depresija.
Rani upozoravajući znaci da se ova bolest razvija su: zaboravljanje koje remeti svakodnevicu, smanjena moć planiranja i rešavanja problema, teškoće u obavljanju poznatih zadataka, dezorijentisanost u vremenu i prostoru, problemi sa apstraktnim mišljenjem, problemi u pronalaženju odgovarajućih reči, gubljenje stvari, smanjeno ili slabo rasuđivanje, povlačenje iz društvenih aktivnosti, promene raspoloženja i ličnosti.
Za porodicu i osobe koje neguju bolesnike, posebno je teško da se nose sa promenama u ponašanju i često su razlog premeštanja pacijenta u ustanovu.
Od demencije u svetu boluje 36 miliona ljudi, a svake godine se identifikuje novih 4,6 miliona slučajeva. Predviđa se da će od ove bolesti do 2050 godine patiti 115 miliona ljudi. Alchajmerova bolest je najčešći uzrok demencije, obuhvatajući od 50% do 70% slučajeva.
Ljudi koji sumnjaju da oni ili njegovi bližnji imaju simptome Alchajmerove bolesti treba da posete lekara i traže pomoć i savet. Alchajmerova bolest se dijagnostifikuje pomoću intervjua sa pacijentom i njegovim bližnjima, nekada analizama krvi i imidžing tehnikama mozga. Postoji veliki broj skala za procenu, koji se mogu primetini kako bi se identifikovali simptomi i težina bolesti.
Dostupna je i terapija koja ublažava simptome Alchajmerove bolesti. Međutim, izlečenje je za sada nemoguće.
(lundback.com)