ANA ĆUBELA OTKRIVA TAJNE HRONO ISHRANE: Šta jesti, šta su restrikcije, šta kada prekršite pravila
Hrono ishrana napravila je pravu revoluciju u celom svetu, a sve je popularnija i u našoj zemlji. O ovom režimu ishrane, počecima, tipičnim obrocima, restrikcijama, benefitima koje donosi, pričala nam je Ana Ćubela, najpoznatija pobornica hrono ishrane u Srbiji.
Prvo mi je donela dobru liniju. Kako nisam imala veliki višak pre nego što sam krenula sa hrono ishranom, već za dve nedelje sam videla veliku razliku, a posle dva meseca sam izgledala kao nova osoba. Druga bitna stvar je zdravlje. Nije manje bitna, ali sam to primetila tek posle nekog vremena. Nestali su svi stomačni problemi koji su se ranije redovno dešavali, bila sam puna energije, retko bolesna...Treća stvar koju mi je hrono ishrana donela jeste organizacija. Ono što se svima u početku čini teško, a to je priprema obroka i obraćanje pažnje na satnicu, meni je značilo na mnogo nivoa. Kada sam svakodnevno počela da planiram i vodim računa o obrocima, mnogo lakše mi je palo sve ostalo planiranje. Takođe, kada čovek uspostavi red u nekom bitnom segmentu života, a ishrana to jeste, mnogo bolje uspostavi red i u svojoj glavi.
Moraju da naprave dobar plan za početak. Nađite recepte koje vaš budžet može da podnese i spremajte po njima. A kada vam se učini da ste previše para potrošili, sedite za sto i napišite sve što ste ranije kupovali: čips, slatkiše, zaslađena pića, žvake, keks... Saberite koliko sve to košta pa uporedite sa onim što sada trošite. I budite iskreni prema sebi.
♦ Doručak: Domaći hleb, jaja, malo povrća ili sendvič sa puterom i suhomesnatim.
♦ Ručak: parče mesa ili ribe sa velikom salatom i (ili) nekim grilovanim povrćem.
♦ Večera: Belo pileće meso sa zelenom salatom ili riba sa brokolijem ili belanca sa nekim zelenim povrćem.
Zavisi kolika su deca. Ako pričamo o maloj deci, ja ne vidim zašto bi ona bila na hrono ili bilo kojem režimu. Treba da imaju redovne, pravilno raspoređene obroke koje podrazumevaju sve grupe namirnica, a to znači: ugljene hidrate, povrće, meso, jaja, voće... Jedino što deci ne treba preterano davati su slatkiši. I ne treba ih voditi u fast food. Moj sestrić ima malo više od godinu dana i jede apsolutno sve, pa čak i integralna peciva. Ali jede što prirodnije. Bake su počele da mu spremaju gotove zaslađene kaše koje vole sva deca, ali se njegova mama pobunila, iako i sama retko vodi računa o svojoj ishrani. I tu je podržavam. Kada su u pitanju tinejdžeri koji imaju poveći višak, njima uopšte ne bi škodilo da prestanu da grickaju preko dana i da se svedu na nekoliko kvalitetnih obroka. Ali bih se uvek posavetovala sa lekarom pre nego što dete stavim na neki režim.
Smanjen unos ugljenih hidrata, izbacivanje skrobnog povrća i izbacivanje voća i slatkiša generalno. Ishrana je bazirana na unosu kvalitetnog proteina i povrća koje nema visok glikemijski indeks. Peciva, ali integralna, jedu se samo ujutru, za ručak se bira protein sa povrćem. Isto je i za večeru, s tim što se uveče jede baš lagano, na primer belo meso i salata.
U početku sam jako vodila računa da ništa ne pogrešim i mislim da je to jako bitno kada tek menjate ishranu. Sada se desi da pojedem picu onda kada ne treba ili nešto što je napravljeno sa klasičnim šećerom. Ali se takve stvari zaista retko dešavaju. Većinu vremena, nekih 80 odsto, jedem kako treba.
♦ Ne kupujte gotove proizvode, posebno ne one u kojima ne znate šta se nalazi. Vratite se kuhinji i spremanju hrane.
♦ Čitajte deklaracije, niste ni svesni koliko se šećer stavlja u sve i koliko proizvoda koji su označeni kao zdravi i dobri u sebi imaju trans masti koje treba eliminisati iz ishrane u potpunosti.
♦ Smanjite slatko na minimum.
ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život
Sa željom da se nezdrave navike iskorene, portal SrbijaDanas.com pokrenuo je kampanju ''ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život'', koja će trajati šest meseci i kroz različite sadržaje u vezi sa zdravim navikama, sportom i ishranom imati jedan cilj – da u Srbiji rastu zdrava deca.
Kroz istraživanja i teme koje se iz različitih uglova bave zdravljem predstavljaćemo načine da dete ostane zdravo, kako da se pravilno hrani i načine da se fizički aktivira i zavoli sport.
Naša misija će biti da promenimo poraznu statistiku i sprečimo razvijanje temelja za nastanak teških bolesti koje loša ishrana i fizička neaktivnost uzrokuju, ali i da ukažemo na povoljan uticaj dobrih navika na mentalno zdravlje.