АНА ЋУБЕЛА ОТКРИВА ТАЈНЕ ХРОНО ИСХРАНЕ: Шта јести, шта су рестрикције, шта када прекршите правила
Хроно исхрана направила је праву револуцију у целом свету, а све је популарнија и у нашој земљи. О овом режиму исхране, почецима, типичним оброцима, рестрикцијама, бенефитима које доноси, причала нам је Ана Ћубела, најпознатија поборница хроно исхране у Србији.
Прво ми је донела добру линију. Како нисам имала велики вишак пре него што сам кренула са хроно исхраном, већ за две недеље сам видела велику разлику, а после два месеца сам изгледала као нова особа. Друга битна ствар је здравље. Није мање битна, али сам то приметила тек после неког времена. Нестали су сви стомачни проблеми који су се раније редовно дешавали, била сам пуна енергије, ретко болесна...Трећа ствар коју ми је хроно исхрана донела јесте организација. Оно што се свима у почетку чини тешко, а то је припрема оброка и обраћање пажње на сатницу, мени је значило на много нивоа. Када сам свакодневно почела да планирам и водим рачуна о оброцима, много лакше ми је пало све остало планирање. Такође, када човек успостави ред у неком битном сегменту живота, а исхрана то јесте, много боље успостави ред и у својој глави.
Морају да направе добар план за почетак. Нађите рецепте које ваш буџет може да поднесе и спремајте по њима. А када вам се учини да сте превише пара потрошили, седите за сто и напишите све што сте раније куповали: чипс, слаткише, заслађена пића, жваке, кекс... Саберите колико све то кошта па упоредите са оним што сада трошите. И будите искрени према себи.
♦ Доручак: Домаћи хлеб, јаја, мало поврћа или сендвич са путером и сухомеснатим.
♦ Ручак: парче меса или рибе са великом салатом и (или) неким грилованим поврћем.
♦ Вечера: Бело пилеће месо са зеленом салатом или риба са броколијем или беланца са неким зеленим поврћем.
Зависи колика су деца. Ако причамо о малој деци, ја не видим зашто би она била на хроно или било којем режиму. Треба да имају редовне, правилно распоређене оброке које подразумевају све групе намирница, а то значи: угљене хидрате, поврће, месо, јаја, воће... Једино што деци не треба претерано давати су слаткиши. И не треба их водити у фаст food. Мој сестрић има мало више од годину дана и једе апсолутно све, па чак и интегрална пецива. Али једе што природније. Баке су почеле да му спремају готове заслађене каше које воле сва деца, али се његова мама побунила, иако и сама ретко води рачуна о својој исхрани. И ту је подржавам. Када су у питању тинејџери који имају повећи вишак, њима уопште не би шкодило да престану да грицкају преко дана и да се сведу на неколико квалитетних оброка. Али бих се увек посаветовала са лекаром пре него што дете ставим на неки режим.
Смањен унос угљених хидрата, избацивање скробног поврћа и избацивање воћа и слаткиша генерално. Исхрана је базирана на уносу квалитетног протеина и поврћа које нема висок гликемијски индекс. Пецива, али интегрална, једу се само ујутру, за ручак се бира протеин са поврћем. Исто је и за вечеру, с тим што се увече једе баш лагано, на пример бело месо и салата.
У почетку сам јако водила рачуна да ништа не погрешим и мислим да је то јако битно када тек мењате исхрану. Сада се деси да поједем пицу онда када не треба или нешто што је направљено са класичним шећером. Али се такве ствари заиста ретко дешавају. Већину времена, неких 80 одсто, једем како треба.
♦ Не купујте готове производе, посебно не оне у којима не знате шта се налази. Вратите се кухињи и спремању хране.
♦ Читајте декларације, нисте ни свесни колико се шећер ставља у све и колико производа који су означени као здрави и добри у себи имају транс масти које треба елиминисати из исхране у потпуности.
♦ Смањите слатко на минимум.
ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот
Са жељом да се нездраве навике искорене, портал SrbijaDanas.com покренуо је кампању ''ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот'', која ће трајати шест месеци и кроз различите садржаје у вези са здравим навикама, спортом и исхраном имати један циљ – да у Србији расту здрава деца.
Кроз истраживања и теме које се из различитих углова баве здрављем представљаћемо начине да дете остане здраво, како да се правилно храни и начине да се физички активира и заволи спорт.
Наша мисија ће бити да променимо поразну статистику и спречимо развијање темеља за настанак тешких болести које лоша исхрана и физичка неактивност узрокују, али и да укажемо на повољан утицај добрих навика на ментално здравље.