Antibiotici izazivaju gojaznost!
Iako antibiotici mogu "nabaciti" koji kilogram viška, loša ishrana i nedostatak fizičke aktivnosti ipak su presuđujući.
Najnovije američko istraživanje pokazuje da mlađa deca koja se često leče antibioticima imaju veće šanse za dobijanje nekoliko kilograma viška nego deca koja retko konzumiraju lekove.
Studija pokazuje da su deca koja su do druge godine života konzumirala lekove, imaju najveći rizik od dobijanja gojaznosti koja se očekuje čim navrše 5. godinu života. Međutim, ovi rezultati se smatraju preliminarnim, pa se stoga osobama i dalje savetuje unošenje antibiotika kada je to potrebno, kako bi naučnici došli do zaključne hipoteze.
Lekari su pregledali kartone više od 64.500 dece, iz razdoblja od 2001. do 2013. godine, otkrivajući da je 70% dece već popilo dve kutije antibiotika do svoje druge godine. Lekovi prepisani za lečenje određenih bakterija, manje su uticali na višak kilograma, nego antibiotici za preostale svrhe.
Nakon upotrebe, antibiotici mogu "ubiti" neke dobre stomačne bakterije koje kontrolišu kilograme, dok one loše mogu uticati na jačanje gojaznosti. Takvi lekovi mogu ostaviti velike posledice na dečji rast i razvoj, objašnjavaju naučnici Univerziteta u Pensilvaniji.
Antibiotici su samo jedan od faktora koji izazivaju gojaznost, podsećajući da ipak presudnu ulogu imaju loša ishrana i nedostatak fizičke aktivnosti.
Druga studija, takođe nedavno rađena, otkrila je da određena vrsta bakterija (Clostridium ramosum) može uticati na debljanje kod miševa. Ove životinje koje su imale pomenutu bakteriju u organizmu, počele su da se goje, dok su miševi, konzumirajući iste namirnice, imali isti broj kilograma kao i pre. Nemački naučnici trenutno pokušavaju da otkriju na koji način ta bakterija utiče na probavu.